Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama: Zvažujeme potrestání Sýrie krátkým a omezeným útokem

Obama: Zvažujeme potrestání Sýrie krátkým a omezeným útokem

27.08.2013 10:23
Autor: ČTK

Americký prezident Barack Obama zvažuje vojenský úder proti Sýrii, který by měl jen omezený rozsah a trvání. Šlo by o trest za údajné použití chemických zbraní a zároveň odstrašující akci, napsal na svém serveru deník Washington Post (578,31 USD, -0,17%) s odvoláním na vysoce postavené vládní činitele. Spojené státy by se tak zároveň měly vyvarovat hlubšího zapojení do občanské války v Sýrii. Podle řeckého deníku Kathimerini USA požádaly Řecko o zpřístupnění svých základem pro americké námořnictvo a letectvo pro případnou vojenskou operaci. 
 
Útok, který by pravděpodobně netrval déle než dva dny, by podniklo buď námořnictvo raketami s plochou dráhou letu nebo strategické bombardéry s dlouhým doletem. Zaměřeny by byly vojenské cíle, které ale přímo nesouvisí s arzenály chemických zbraní. Načasování akce by záviselo na třech faktorech: na potvrzení, že syrská vláda je odpovědná za údajný chemický útok z minulého týdne se stovkami mrtvých, na shodných závěrech spojenců a amerického Kongresu a na uspokojivém zdůvodnění útoku na základě mezinárodního práva.

Podle nejmenovaného činitele Obamovi podřízení nyní úporně vypracovávají právní podklady pro chystaný rozkaz k útoku. Americký ministr zahraničí John Kerry se už přitom nechal slyšet, že použití chemických zbraní při středečním útoku proti postavením povstalců na okraji Damašku se nyní už "nedá popřít". Dokonce tvrdí, že důkazy, které stále ještě shromažďují na místě inspektoři OSN, jsou sice důležité, ale nejsou nutné k tomu, aby prokázaly, co již "dokládají fakta, skýtá svědomí a nařizuje selský rozum".

Tým vyšetřovatelů OSN v pondělí navštívil jedno ze tří damašských předměstí, která mají povstalci pod kontrolou, a kam údajný útok směřoval. Syrská vláda, která spolu s Ruskem obviňuje povstalce z odpovědnosti za incident, inspektorům povolila cestu po určitém váhání o víkendu.

Podle Kerryho dostupné videozáznamy a svědectví lidí a příslušníků humanitárních organizací, jako jsou Lékaři bez hranic, prokázaly, že došlo k útoku. Tento týden mají vlastní zprávu o události vydat americké tajné služby.

Přesvědčení Američanů o odpovědnosti syrské vlády vychází mimo jiné z toho, že je zatím známo, že jen syrský režim má k dispozici chemické nálože a rakety, které jsou s to je shodit na vybrané místo. Syrský chemický arzenál navíc americké tajné služby dlouhodobě monitorují.

Kerry tvrdí, že syrská armáda se pustila do "cynické snahy zakrýt" své akce, a to nejen oddálením příchodu týmu OSN na místo, ale i tím, že postiženou oblast neustále ostřeluje.

Jakýkoli úder USA by pravděpodobně nastal až poté, co inspektoři OSN Sýrii opustí.

Kerry v pondělí přečetl podle Washington Post oficiální prohlášení před novináři, aniž pak odpovídal na jejich dotazy. Jeho krok je podle listu součástí stupňujícího se tlaku USA na Sýrii, který v nejbližších dnech pravděpodobně zahrne i veřejné Obamovo prohlášení. Veřejné varování má přijít ještě před vydáním rozkazu k útoku a má být údajně pokusem přimět přece jen Rusko ke spolupráci, případně si vymoci doznání režimu prezidenta Bašára Asada, což je ale nepravděpodobné.

USA odložily podle agentury Reuters schůzku s Ruskem v Haagu plánovanou na středu, jež se měla týkat příprav mezinárodní konference o Sýrii. Ruské ministerstvo zahraničí nad tím dnes vyjádřilo politování.

Podle serveru řeckého deníku Kathimerini požádal Washington Atény o povolení tranzitu pro americké vojenské síly přes řecké území s využitím zejména základen v přístavu Suda na Krétě a ve městě Kalamata na Peloponéském poloostrově. S tím spojená logistická podpora ale nevede Řecko k tomu, aby se nějak více angažovalo v případném konfliktu, ubezpečila americká strana řecké ministerstvo obrany.

Syrští povstalci podle agentury DPA zaznamenali mezitím v noci na dnešek armádní konvoje směřující ke strategickému vrchu nad Damaškem, který slouží mimo jiné jako sídlo protivzdušné obrany syrské metropole. Není ale jasné, zda jsou posilovány pozice k případným raketovým útokům proti rebelům nebo naopak k obraně města před případným náletem USA. Základna byla naposledy bombardována loni v květnu Izraelem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.03.2026
9:28Skupina M2C hlásí stabilní obrat. Ziskovost stlačily posunuté akvizice a náročné ekonomické podmínky
9:15Dvě české zbrojovky v Amsterdamu? Colt CZ usiluje o duální listing
9:03Rozbřesk: Mimořádně turbulentní ropa. Dle Trumpa je válka „téměř u konce“
8:57Trump hlásí brzký konec války. Ropa klesá, futures stoupají  
8:40Gevorkyan dvociferně roste. Výsledky i akvizice v Itálii pohnou výhledem do roku 2029
6:01Bude AI nakonec nejvíce doléhat na profese s vyšší kvalifikací?
09.03.2026
17:35PODCAST Týdenní výhled: Ropa zdražuje, trhy začínají brát íránskou válku vážně  
17:09Sektorové valuační extrémy - průmyslová renesance, finanční úpadek
15:52Ropa může i po skokovém růstu ceny ještě dál výrazně zdražit
15:05ON-LINE: Ropa nad 100 dolary, Saúdská Arábie už snižuje produkci
15:03Yardeni zvýšil pravděpodobnost tržního kolapsu na 35 procent. Čeká nás turbulentní období  
14:45Zastropování důchodového věku bude stát stovky miliard. Výdaje vyskočí po roce 2030
12:36Trhy se smiřují s drahou ropou po delší dobu. Začátek týdne je výrazně červený  
10:56Optimismus mizí. Trhy naceňují dlouhou válku a stagflaci  
10:53Nezaměstnanost v únoru vzrostla na 5,2 procenta, přibylo volných míst
9:27Ceny ropy kvůli eskalaci války na Blízkém východě stouply nad 100 dolarů
8:56Rozbřesk: Ekonomické dopady íránského konfliktu přinášejí inflační šok a posilují dolar
8:54Írán má nového vůdce. Nahoru vystřelila ropa i evropský plyn, futures hluboko v červeném  
6:09Akciová rotace do staré ekonomiky a k „reálným lidem“
08.03.2026
10:12Víkendář: Je to jen začátek…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
15:00USA - Prodeje starších domů