Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Rosněfti nakoupil akcie firmy za 60 mil. USD. Z půlky na úvěr

Šéf Rosněfti nakoupil akcie firmy za 60 mil. USD. Z půlky na úvěr

30.08.2013 15:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Prezident ruské státní těžařské společnosti Rosněfť Igor Sečin investoval značné prostředky do nákupu akcií své firmy. V rámci transakce, která se podle prohlášení Rosněfti uskutečnila ve středu, Sečin zvýšil svůj podíl v největším ruském ropném těžaři o 0,0774 % na 0,0849 %. Hodnota nakoupeného balíku činí 1,92 mld. RUB, což odpovídá zhruba 60 mil. USD (1,2 mld. Kč).

Sečin, který v čele Rosněfti s přestávkami stojí od roku 2004, první akcie na burze získal už minulý týden. Tehdy investice dosáhla zhruba 6 mil. USD. Nákupy jsou vnímány jako reakce na rozhodnutí představenstva, které top manažerům doporučilo investovat roční bonusy do akcií společnosti.

Podobně jako Sečin se zachovala řada dalších lidí z vrcholového vedení Rosněfti, mezi jinými viceprezidentka Larisa Kalanda, finanční ředitel Petr Lazarev, viceprezident pro rafinaci Igor Pavlov, viceprezident pro personální politiku Jurij Kalinin a další.

Na to, aby se mohl stát největším akcionářem Rosněfti z řad managementu, si Sečin musel podle prohlášení část prostředků vypůjčit. Podmínky úvěru, jeho splatnost či název banky známy nejsou. Nejedná se však prý o finanční ústav, který by Rosněfť ovládala.

Zdroje deníku Kommersant tvrdí, že Sečinův základní roční plat činí zhruba 10 mil. USD (kolem 200 mil. Kč). Dalších zhruba 10 mil. USD si prezident vydělá na odměnách. Právě z nich prý částečně financuje nákupy akcií.

Rosněfť se nedávno díky pohlcení konkurenčního ruského těžaře TNK-BP stala největším veřejně kotovaným ropným koncernem na světě. S denní produkcí nad 4,5 mil. barelů překoná i americký gigant ExxonMobil. Rosněfť disponuje necelými 4 miliardami tun ropy v zásobách, Exxon (87,27 USD, -1,77%) má v rozvaze 3,4 mld. tun zásob.

Obří akvizice byla velkým Sečinovým osobním úspěchem. Rosněfť pod jeho vedením značně expandovala – z pozice druhořadého hráče se dostala na místo absolutní jedničky v Rusku. Díky ostrým loktům, patrným například při pohlcení hlavních částí zkrachovalého Jukosu Michaila Chodorkovského, a rozvoji nových ložisek vzrostla produkce Rosněfti za osm let (do akvizice TNK-BP) téměř pětinásobně - z 0,5 mil. barelů denně na 2,4 mil. barelů denně. Akciím společnosti se v uplynulých 12 měsících podařilo posílit o 31 % (v dolarovém vyjádření). Sečin, který má v odvětví pověst inteligentního workoholika, za akvizici dostal jednorázový bonus 10 mil. USD.

Podle lidí obeznámených s okolnostmi nákupu akcií Rosněfti si na něj Sečin vzal úvěr 30 mil. USD, přičemž úroková sazba by neměla být nižší než refinanční sazba ruské centrální banky, která momentálně činí 8,25 %. Pokud si ovšem šéf Rosněfti na nákup nepůjčil v cizí měně s nižší sazbou.

Podle Andreje Poliščuka z ruské pobočky Raiffeisenbank je nepravděpodobné, že by akcie Rosněfti během následujících měsíců výrazně posílily. Zatím prý není jasné, jak úspěšně dopadne sloučení s TNK-BP, od něhož si společnost slibuje synergie v hodnotě 10 mld. USD. Dividendový výplatní poměr zatím není příliš vysoký; do pěti let by se podle analytika mohl vyšplhat na 10 %.

Kolegové z UBS (17,98 CHF, -0,61%) jsou optimističtější. Do roka by podle nich mohla Rosněfť na burze přidat dalších 30 %, ovšem pouze pokud se projeví všechny deklarované synergické efekty.

(Zdroje: Kommersant, RIA Novosti)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  
14:12Tchaj-wan zadržel trojici pašeráků, kteří měli do Číny tajně dostat servery se zakázanými čipy od Nvidie
13:24Tržní hodnota jihokorejské SK Hynix překonala hranici jednoho bilionu dolarů
13:19Proč akcie energetických společností dál nerostou?
11:19„Vlajka“ na grafech. Jak rozpoznat technickou formaci, která předchází prudké rally  
10:51Technologická rally jede dál, sentiment je slušný i dnes v Evropě  
9:42Rozbřesk: Snění o volatilnější koruně. Je „klidná koruna“ nový normál?
8:51SK Hynix a Micron překonaly bilionovou valuaci, Eli Lilly utrácí miliardy za vakcínové firmy a futures jsou smíšené  
6:01FDA uvolňuje pravidla pro vapování, na americký trh zamíří stovky nových produktů
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů