Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr financí Fischer vidí prostor pro rychlejší růst ekonomiky. Tím pro navýšení výdajů rozpočtu

Ministr financí Fischer vidí prostor pro rychlejší růst ekonomiky. Tím pro navýšení výdajů rozpočtu

11.9.2013 17:18
Autor: ČTK

Vývoj ekonomiky by mohl být v příštím roce lepší než odhadovaný růst o 0,8 procenta, domnívá se vláda podle dnešního vyjádření ministra financí Jana Fischera. Proto ministr také na příští zasedání vlády připraví nový odhad příjmů státního rozpočtu, což umožní zvýšit některé výdaje.

S prvním odhadem vyšších příjmů Fischer přišel na jednání vlády již dnes, konkrétní návrh ovšem neuvedl. "Na základě posledních dat ten vývoj může být lepší, než předpovídá pochmurná červencová prognóza. Budeme se blížit k optimistické hranici prognózy, podle toho upravíme příjmy. S tím přijdeme na příští vládu. Otevře to tak prostor pro částečné naplnění té masy požadavků jednotlivých resortů," uvedl ministr. MF očekává v červencové prognóze s růstem o 0,8 procenta, což je ale podle Fischera spíše průměr z určitého rozmezí odhadů.

Kabinet Jiřího Rusnoka připravuje rozpočet se schodkem 110 miliard korun. Debatu o něm zahájila vláda už minulý týden. Rusnokova vláda přitom při sestavování rozpočtu počítá jak se zvýšením plateb za státní pojištěnce, tak i s navýšením platů ve státní správě. Příjmy by měly být podle původního návrhu, který bude zřejmě pozměněn, 1082,4 miliardy korun a výdaje 1192,4 miliardy korun.

Šanci na více peněz má podle dnešního vyjádření Fischera například doprava a Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). "Budeme se také koukat na fond bydlení nebo zemědělství," dodal ministr. Vláda dnes přerušila v souvislosti s rozpočtem i jednání o penězích pro SFDI. Ministr dopravy Zdeněk Žák přitom chce po kabinetu navýšení rozpočtu fondu na rok 2014 o 4,5 miliardy korun. SFDI má podle dosavadního návrhu ministerstva financí hospodařit se 43 miliardami ze státního rozpočtu.

O návrhu rozpočtu bude ještě 20. září jednat tripartita, lze tedy očekávat, že vláda rozpočet schválí až poté. Do Poslanecké sněmovny, která je nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září.

Rozpočet ještě může výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách. 


Váš názor
  • zemanův propadák Fišer už zase
    11.9.2013 18:56

    Plánuje a ..."připraví nový odhad příjmů státního rozpočtu, což umožní zvýšit některé výdaje". hlavně ty které mu pomůžou k dostání se z vlastních dluhů. A to na podkladu odhadu možného zlepšení růstu. Politik který nebyl nikým volen ani nedostal důvěru. Pri volbě prezidenta se nedostal ani do semifinále a jak si umí naplánovat vlastní finance už ví každý, ted' určuje postup co s našimi penězi. Co se zacházení s penězi týče - Zlatý Kalousek.
    Kšá
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba