Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra amerických spotřebitelů se začátkem prosince silně zlepšuje

Důvěra amerických spotřebitelů se začátkem prosince silně zlepšuje

06.12.2013 16:10
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou se v prosinci zvedá na 82,5 bodu z 75,1 bodu v listopadu. Jde zároveň o značné překonání konsensu na úrovni 76 bodů. K růstu přispěly obě sledované oblasti, tedy hodnocení současné situace a očekávání. Současná situace je spotřebiteli hodnocena na 97,9 bodu, index očekávání pak roste na 72,7 bodu.

Zlepšení nálady se podle průzkumu týká takřka výhradně ekonomického výhledu pro další rok a posouzení podmínek ke spotřebě. Index ekonomického vývoje očekávaného v 12měsíčním horizontu výrazně vzrostl na 95 z 79 bodů. Dobrou zprávou přitom je, že rostl optimismus domácností s nižšími příjmy, jejichž důvěra byla v posledních měsících dole.

Průzkum Michiganské university ukazuje, že spotřebitelé na začátku prosince začali více věřit ekonomice. Dobré zprávy sice přicházely už dříve, ale zvláště u chudších domácností tu bylo určité zpoždění, než se promítly také do jejich hodnocení. Měnová politika zdrojem vážnějších obav momentálně není. Dopad fiskálních problémů na náladu by měl být prozatím za námi, ačkoli první čtvrtletí příštího roku ještě může obavy ze škrtů a nárazu do dluhového stropu oživit, pokud vyjednávání republikánů s demokraty nepojede podle plánu.

Inflační očekávání spotřebitelů mírně narostla na 3,0 z 2,9 procenta v případě jednoletého výhledu. V horizontu pěti let pak spotřebitelé čekají růst cen o 2,8 procenta, tedy mírně pomaleji než v předchozím průzkumu.

OBR


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2026
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  
14:12Tchaj-wan zadržel trojici pašeráků, kteří měli do Číny tajně dostat servery se zakázanými čipy od Nvidie
13:24Tržní hodnota jihokorejské SK Hynix překonala hranici jednoho bilionu dolarů
13:19Proč akcie energetických společností dál nerostou?
11:19„Vlajka“ na grafech. Jak rozpoznat technickou formaci, která předchází prudké rally  
10:51Technologická rally jede dál, sentiment je slušný i dnes v Evropě  
9:42Rozbřesk: Snění o volatilnější koruně. Je „klidná koruna“ nový normál?
8:51SK Hynix a Micron překonaly bilionovou valuaci, Eli Lilly utrácí miliardy za vakcínové firmy a futures jsou smíšené  
6:01FDA uvolňuje pravidla pro vapování, na americký trh zamíří stovky nových produktů
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data