Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novinky v dědickém právu od roku 2014. Díl čtvrtý, o vedlejších doložkách v závěti

Novinky v dědickém právu od roku 2014. Díl čtvrtý, o vedlejších doložkách v závěti

11.12.2013 5:30
Autor: Milan Šperl, KŠB

Ačkoli není rozumný důvod, proč by zůstavitel nemohl například v závěti určit, že jeho potomci po něm budou dědit pouze v případě, že budou náležitě pečovat o jeho hrob, nebo že se postarají o zůstavitelova milovaného psa Alíka, současný občanský zákoník takovou možnost nepřipouští. I kdyby tedy dnes zůstavitel do závěti napsal nějaké podmínky, nemělo by to žádné právní následky.

Podmínka, doložení času nebo příkaz

Po vzoru evropských zákoníků nebo i návrhu československého občanského zákoníku z roku 1937 zavádí zákonodárce v NOZ možnost omezit dědice povolané závětí takzvanými vedlejšími doložkami. Těmi jsou podmínky, doložení času a příkaz. Co si lze pod těmito doložkami představit? Kromě již výše uvedených příkazů je například možné, aby zůstavitel v závěti určil, že se jeho vnuk stane dědicem pouze za podmínky, že dokončí řádně studium na vysoké škole nebo že manželka nabude dědictví jen na dobu, než znovu uzavře manželství. Rozdíl mezi podmínkou a doložením času je zejména v tom, že u podmínky není jasné, zda v budoucnu nastane, zatímco doložení času je vázáno na událost, která v budoucnosti nastat musí.

V souvislosti s podmínkou je důležité upozornit, že pokud by byla podmínka dědicem splněna ještě za zůstavitelova života a současně půjde o podmínku, jejíž splnění může být dědicem opakováno, musí být po smrti zůstavitele podmínka splněna znovu. To samozřejmě neplatí, pokud je ze závěti zřejmá jiná vůle zůstavitele. V tomto ohledu je tak na „předčasné“ plnění a jeho možné důsledky nutné pamatovat.

Vykonavatel závěti

Každého asi v souvislosti s uvedenými příklady napadne, kdo bude dědice kontrolovat, zda řádně pečuje o hrob zůstavitele a plní tak jeho příkaz vyjádřený poslední vůlí, nebo zda dědic neodvedl chudáka Alíka pár dní po nabytí dědictví do útulku. Zjednodušeně řečeno platí, že pokud dědic uvedeným omezením nedostojí, ztratí dědické právo a na jeho místo nastoupí zákonní dědicové. Ti tedy budou mít nepochybně primární zájem na kontrole, jak dědic plní příkazy či podmínky zůstavitele.

Může se však stát, že nebude žádných zákonných dědiců, kteří by na závětního dědice dohlíželi, nebo k nim prostě zůstavitel nebude mít důvěru. V takovém případě má zůstavitel možnost, aby povolal závětí osobu vykonavatele. Půjde zejména o člena rodiny, osobu zůstaviteli blízkou či jiného člověka, na kterého se zůstavitel bude spoléhat, že zajistí s péčí řádného hospodáře splnění jeho poslední vůle.  Vykonavateli náleží podle NOZ veškerá práva potřebná ke splnění jeho úkolů, včetně práva hájit před soudem platnost závěti či namítat nezpůsobilost dědice. Pokud nepovolal zůstavitel správce pozůstalosti, jehož úkolem je majetková správa pozůstalosti, náleží vykonavateli závěti i správa pozůstalosti, a to až do doby, dokud soud nerozhodne o jiném opatření.

Jsou vedlejší doložky nějak omezeny?

Přestože zůstavitel rozhoduje o svém majetku s volností vlastníka, nepřihlédne se k takové podmínce, příkazu či doložení času, která směřuje jen ke zřejmému obtěžování dědice ze zjevné zůstavitelovy svévole, která zjevně odporuje veřejnému pořádku, nebo která je nesrozumitelná. Není tak možné, aby například zůstavitel dědici přikázal, aby ukončil studium na vysoké škole nebo se stal členem organizace podněcující rasovou nenávist. Nepřihlíží se ani k vedlejší doložce, kterou zůstavitel ukládá dědici, aby uzavřel či neuzavřel manželství, popřípadě aby v manželství setrval, anebo aby manželství zrušil. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2021
16:49Propast mezi komoditními a dluhopisovými trhy přetrvává
16:31Chorvatská automobilka Rimac vstoupí příští rok na burzu. S Porsche prý chce převzít Bugatti
15:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení rozhodování per rollam 16_06_2021
14:53Photon Energy nabízí investorům zhruba pětinový podíl
14:31Expert společnosti Fundstrat prudce změnil svůj názor na FAANG. Strach je za námi, tvrdí
14:30J&T INVESTMENTS SICAV, a.s.: Navýšení objemu investičních akcií
13:09Přímé investice z Číny do EU a Británie loni klesly téměř o polovinu
13:04Děkuji, raději vodu. Hodnota Coca-Coly se po odmítavém gestu Cristiana Ronalda propadla
11:50Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla, průmysl se začal zotavovat
11:06Býk na evropských akciích poběží dál, věří stratégové a upozorňují na slušný diskont vůči USA
10:34Vyšší sazby už v červnu a zpomalující Čína  
10:30Inflace a co by o ní investor měl vědět. Registrujte se na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
9:49Ceny průmyslových výrobců rostly v květnu počtvrté za sebou. Zdražily stavební práce i materiály
9:31Nidetzký: Měli bychom vyslat signál, že vyšší inflaci nehodláme tolerovat. Benda: ČNB se "nebojí použít" nástroje proti inflaci
9:08Rozbřesk: Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí, Fed svou prognózu představí dnes
8:50Evropské akcie jsou před Fedem ve vyčkávacím modu. Nidetzký a Benda hovoří k vyšší inflaci  
8:24Velká poptávka po eurobankovkách během pandemie vrhá stín na budoucí zavedení digitálního eura
6:07Rusch: Teslu na 1 000 dolarů potáhne autonomní řízení
15.06.2021
22:03Wall Street ustoupila ze svých maxim, ropa nejvýše od roku 2018  
17:41Obrat megacyklu vytáhl valuační prémie růstových akcií k rekordům, i po korekci jsou stále vysoko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/21 Q2, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
9:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
9:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba