Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý index Ifo

Německý index Ifo "pouze" splnil očekávání, potvrzuje však lepší výhled

18.12.2013 10:15, aktualizováno: 18.12. 10:46
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index podnikatelského klimatu sestavovaný mnichovským institutem Ifo se v prosinci zvyšuje na 109,5 bodu z listopadových 109,3. V minulých dnech vyšly indexy PMI a ZEW, které značně překonaly odhady a ukázaly na rostoucí optimismus o vývoji německé ekonomiky. Index Ifo se zlepšil pouze mírně a vyšel v souladu s konsensem. Euru důvod k reakci nedal.

Také index Ifo však potvrzuje lepšící se výhled. Dílčí index očekávání stoupá na 107,4 bodu z 106,4 v listopadu, čemuž odpovídá další nárůst převahy optimistů v rámci průzkumu mezi podniky. Index hodnocení současné situace naopak mírně klesl na 111,6 bodu. I to stále znamená převahu kladných hodnocení.

UFO

Zlepšení nálady na konci roku zaznamenal průmysl se stavebnictvím, zatímco obchod hlásí lehké zhoršení. V průmyslu narostla převaha kladných hodnocení. Očekávání jsou nejvýš od jara 2011, když firmy nadále čekají pozitivní impulsy ze strany zahraniční poptávky. Současnou situaci hodnotí mírně hůř než v předchozím měsíci.

Ve stavebnictví v druhém pololetí převládal pesimismus, změnu přináší právě až prosinec, kdy v průzkumu nepatrně získali navrch optimisti. V tomto sektoru se zlepšilo hodnocení současné situace i výhled.

Ve velko- i maloobchodě je celkem upevněna mírně optimistická nálada. Prosinec přesto přináší její mírné ochladnutí. Velkoobchodníci značně zhoršili svůj názor na současnou situaci, zatímco optimismus o budoucím vývoji se trochu zlepšil. Naopak firmy působící v maloobchodě naznačují obavy z vývoje v povánoční době.


Čtěte více:

Německo táhne PMI eurozóny výš, zaostávání Francie se prohlubuje
16.12.2013 9:49
Index nákupních manažerů v průmyslu eurozóny za prosinec stoupl na 52,...
Průzkum ZEW potvrzuje rostoucí optimismus o německé ekonomice
17.12.2013 11:11
Index ekonomické nálady ZEW na konci roku značně vzrostl. Prosincová h...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu