Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Levice kvůli ObamaCare oslavuje pokles zaměstnanosti

WSJ: Levice kvůli ObamaCare oslavuje pokles zaměstnanosti

6.2.2014 15:25
Autor: ČTK

Úterní zpráva Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO), podle níž reforma amerického systému zdravotnictví zvaná ObamaCare povede k propadu odpracované doby odpovídající úbytku 2,5 milionu pracovních sil, je pozoruhodná sama o sobě. Euforické oslavy, jimiž reformu přivítala administrativa prezidenta Baracka Obamy a levice, je ale ještě o celý jeden řád pozoruhodnější, poznamenal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). 

Až dosud se američtí politici alespoň dokázali shodnout na tom, že když v důsledku nějakých vládních dávek pracuje méně lidí a ostatní pracují méně, není to nic žádoucího. Levicoví liberálové ale podle listu najednou oslavují ObamaCare proto, že motivuje lidi, aby nepracovali. 

CBO v zásadě říká, že kvůli vládním subvencím ke zdravotnímu pojištění, které se snižují s růstem příjmů, se někteří lidé rozhodnou méně pracovat a zůstat chudší, aby si udrželi příspěvek k jinak velmi nákladnému pojištění. "Někteří z nejeuforičtějších liberálů dokonce velebí ObamaCare za 'osvobození' lidí od zodpovědnosti dospělých vydělávat si na živobytí," napsal WSJ. 

Pro hlavního ekonoma Bílého domu Jasona Furmana je zřejmě pokles počtu pracovních sil skvělou zprávou, protože to, jak řekl, "umožňuje zaměstnancům volbu". Pokud firmy v reakci na ObamaCare propouštějí, je to podle Furmana špatné. Naproti tomu úbytek pracovních sil bude vlastně báječný, protože znamená, že lidé se prostě jen racionálně rozhodnou, že přestanou pracovat, nebo budou pracovat méně. "To by v jejich případě mohla být lepší volba a lepší možnost, než to, co dělali předtím," cituje WSJ Obamova šéfekonoma. 

List podotýká, že v posledních letech míra nezaměstnanosti v USA klesá jen kvůli tomu, že se počet pracovních sil neustále snižuje, protože z kategorie pracovních sil odcházejí lidé, kteří hledání práce vzdali. Takzvaná míra participace na pracovní síle je na minimu od roku 1978. Liberálové přitom léta naříkali nad krizí trhu práce a podzaměstnaností. Teď ale naopak oslavují program, který vytváří více nezaměstnanosti a ekonomickou a sociální deprivaci. Kromě škod, které tím zdravotnická reforma přináší jednotlivcům, to navíc mrhá lidským potenciálem, protože méně pracovních sil znamená méně prosperity a tedy i méně dynamickou ekonomiku. 

Pokud ObamaCare povede k poklesu počtu pracovních míst, nebo ke zmenšení pracovní síly, většina normálních a nepolitických lidí to bude zřejmě považovat za něco nežádoucího, podotýká WSJ. 

List poukázal na negativní důsledek Obamovy reformy na sociální mobilitu a nerovnost, na něž se přitom Obama v poslední době verbálně zaměřuje. Reforma zdravotnictví svými subvencemi založenými na výši příjmu v podstatě znamená uvalení daně na chudé v případě, že si polepší. To je bude odrazovat od snahy stoupat po příjmovém žebříku vzhůru, uzavřel WSJ.


Váš názor
  •  
    6.2.2014 16:12

    To mi prijde tak prihlouple co pisou, skoro jako z prirucky pro homosexualy.
    Breta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data