Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skanska se propadla do ztráty, manažeři falšovali účetnictví

Skanska se propadla do ztráty, manažeři falšovali účetnictví

10.02.2014 12:22, aktualizováno: 10.2. 17:44
Autor: ČTK

Aktualizováno

Stavební společnost Skanska se loni kvůli odpisu aktiv propadla do ztráty 888 milionů korun, o rok dříve měla zisk po zdanění 357 milionů korun. Společnost dnes zároveň oznámila, že hospodářský výsledek ovlivnilo také to, že manažeři jedné z divizí údajně účetně zkreslovali výsledky. 

"Hospodářský výsledek ovlivnila situace v jedné z divizí, kde namísto efektivních manažerských rozhodnutí došlo k účetnímu zkreslování výsledků. Po odhalení této skutečnosti byli odpovědní zaměstnanci okamžitě propuštěni a byla nastavena systémová opatření, která takovéto jednání v budoucnu eliminují," uvedla mluvčí Skansky Lucie Laňková. Bližší podrobnosti firma nechce sdělovat. Podle informací ČTK se policie případem zatím nezabývá. 

Skansce loni meziročně klesly i tržby ze stavební činnosti, a to o 23 procent na 12,4 miliardy korun. Kromě toho skupina odepsala vybrané položky aktiv, aby se přiblížila k jejich současné tržní hodnotě. 

"Naše strategie je udržení ekonomicky zdravé a stabilní firmy. Po dohodě s mateřskou společností jsme se rozhodli v rámci restrukturalizačních opatření provést významné odpisy některých aktiv," poznamenal bez dalších podrobností předseda představenstva a generální ředitel Skansky Dan Ťok. 

Špatnou situaci českého stavebnictví ilustruje pokles počtu zaměstnanců stavební části skupiny. Loni se snížil na 4323 z předloňských 4667. 

Letos chce Skanska pokračovat v dalším snižování přímých nákladů na stavbách, zejména zvyšováním produktivity, efektivním využíváním vlastních kapacit a interních synergií. Velký důraz bude klást i na řízení rizik a rozšiřování regionální působnosti v rámci České republiky a Slovenska. 

Dařilo se naopak developerské společnosti Skanska Reality, která loni v ČR prodala 315 nových bytů. To je meziroční nárůst o 38 procent. Na pražský trh loni dodala 431 nových bytů ve čtyřech lokalitách. Ohlásila také dvě nové akvizice. V únoru podepsala kupní smlouvu na projekt v Praze 3 se zhruba sty novými byty. V červnu pak zveřejnila koupi projektu "U Hranic" se 140 novými byty v Praze 10-Strašnicích. 

"Výsledky roku 2013 byly velmi dobré a odpovídaly naší strategii. Skanska Reality má na trhu a ve skupině Skanska silnou pozici. V roce 2014 budeme dále pokračovat v růstu a investovat do nových pozemků, na kterých pak budeme v budoucnu stavět," poznamenal výkonný ředitel Skanska Reality Mikael Matts. 

Dobře si vedla i Skanska Property Czech Republic, která se zaměřuje na development komerčních nemovitostí. Loni zahájila spekulativní výstavbu dvou projektů. Projekt Riverview, který se nachází v Praze 5 na Smíchově, byl zahájen v květnu 2013 a jeho dokončení je naplánováno na prosinec 2014. Projekt Corso Court, situovaný v Praze 8-Karlíně, byl zahájen v listopadu 2013 a bude dokončen v červenci 2015. 

Skanska Property CR nyní na pražském trhu s kancelářskými budovami developersky připravuje 24.000 metrů čtverečních ploch. "Usilujeme o to, abychom měli neustále v zásobě projekty s prémiovými lokalitami kancelářských prostor, jako je Praha 4, Praha 5 a Praha 8," řekla výkonná ředitelka společnosti Skanska Property Czech Republic Marie Passburg. 

Skanska, která patří k největším stavebním a developerským společnostem v ČR a na Slovensku, se zabývá hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na výstavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze. Skupina je součástí světového koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku.

Celé skupině se v uplynulém roce v porovnání s některými výsledky v ČR vedlo lépe. Provozní zisk jí stoupl o 12 procent na 5,1 miliardy švédských korun (15,9 miliardy Kč). Po očištění o vliv směnných kurzů se meziročně zvýšil ještě více, a to o 15 procent. 

Skupina v páteční zprávě uvedla, že vyhlídky na jejích trzích a segmentech nejsou jednoznačné, celkově se ale pomalu zlepšují. Generální ředitel koncernu Johan Karlström zároveň ve zprávě poznamenal, že stavební činnost v ČR a v SR v posledních několika letech zaostávala. Objem stavebního trhu se v obou zemích snižuje čtyři roky za sebou a situace je zde celkově velmi složitá.


Váš názor
 • A proč...
  10.02.2014 14:55

  A proč to nechali účtovat manažera??? Vždyť jim muselo být jasné, že manažer nerozezná jablka od hrušek... Natož náklady a výnosy...:-)))) Ale je fajn, že šetří, propustili 20 účetních, aby manažer měl práci...:-))))
  Petra
Aktuální komentáře
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
  International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
  Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
  United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)