Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skanska se propadla do ztráty, manažeři falšovali účetnictví

Skanska se propadla do ztráty, manažeři falšovali účetnictví

10.2.2014 12:22, aktualizováno: 10.2. 17:44
Autor: ČTK

Aktualizováno

Stavební společnost Skanska se loni kvůli odpisu aktiv propadla do ztráty 888 milionů korun, o rok dříve měla zisk po zdanění 357 milionů korun. Společnost dnes zároveň oznámila, že hospodářský výsledek ovlivnilo také to, že manažeři jedné z divizí údajně účetně zkreslovali výsledky. 

"Hospodářský výsledek ovlivnila situace v jedné z divizí, kde namísto efektivních manažerských rozhodnutí došlo k účetnímu zkreslování výsledků. Po odhalení této skutečnosti byli odpovědní zaměstnanci okamžitě propuštěni a byla nastavena systémová opatření, která takovéto jednání v budoucnu eliminují," uvedla mluvčí Skansky Lucie Laňková. Bližší podrobnosti firma nechce sdělovat. Podle informací ČTK se policie případem zatím nezabývá. 

Skansce loni meziročně klesly i tržby ze stavební činnosti, a to o 23 procent na 12,4 miliardy korun. Kromě toho skupina odepsala vybrané položky aktiv, aby se přiblížila k jejich současné tržní hodnotě. 

"Naše strategie je udržení ekonomicky zdravé a stabilní firmy. Po dohodě s mateřskou společností jsme se rozhodli v rámci restrukturalizačních opatření provést významné odpisy některých aktiv," poznamenal bez dalších podrobností předseda představenstva a generální ředitel Skansky Dan Ťok. 

Špatnou situaci českého stavebnictví ilustruje pokles počtu zaměstnanců stavební části skupiny. Loni se snížil na 4323 z předloňských 4667. 

Letos chce Skanska pokračovat v dalším snižování přímých nákladů na stavbách, zejména zvyšováním produktivity, efektivním využíváním vlastních kapacit a interních synergií. Velký důraz bude klást i na řízení rizik a rozšiřování regionální působnosti v rámci České republiky a Slovenska. 

Dařilo se naopak developerské společnosti Skanska Reality, která loni v ČR prodala 315 nových bytů. To je meziroční nárůst o 38 procent. Na pražský trh loni dodala 431 nových bytů ve čtyřech lokalitách. Ohlásila také dvě nové akvizice. V únoru podepsala kupní smlouvu na projekt v Praze 3 se zhruba sty novými byty. V červnu pak zveřejnila koupi projektu "U Hranic" se 140 novými byty v Praze 10-Strašnicích. 

"Výsledky roku 2013 byly velmi dobré a odpovídaly naší strategii. Skanska Reality má na trhu a ve skupině Skanska silnou pozici. V roce 2014 budeme dále pokračovat v růstu a investovat do nových pozemků, na kterých pak budeme v budoucnu stavět," poznamenal výkonný ředitel Skanska Reality Mikael Matts. 

Dobře si vedla i Skanska Property Czech Republic, která se zaměřuje na development komerčních nemovitostí. Loni zahájila spekulativní výstavbu dvou projektů. Projekt Riverview, který se nachází v Praze 5 na Smíchově, byl zahájen v květnu 2013 a jeho dokončení je naplánováno na prosinec 2014. Projekt Corso Court, situovaný v Praze 8-Karlíně, byl zahájen v listopadu 2013 a bude dokončen v červenci 2015. 

Skanska Property CR nyní na pražském trhu s kancelářskými budovami developersky připravuje 24.000 metrů čtverečních ploch. "Usilujeme o to, abychom měli neustále v zásobě projekty s prémiovými lokalitami kancelářských prostor, jako je Praha 4, Praha 5 a Praha 8," řekla výkonná ředitelka společnosti Skanska Property Czech Republic Marie Passburg. 

Skanska, která patří k největším stavebním a developerským společnostem v ČR a na Slovensku, se zabývá hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na výstavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze. Skupina je součástí světového koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku.

Celé skupině se v uplynulém roce v porovnání s některými výsledky v ČR vedlo lépe. Provozní zisk jí stoupl o 12 procent na 5,1 miliardy švédských korun (15,9 miliardy Kč). Po očištění o vliv směnných kurzů se meziročně zvýšil ještě více, a to o 15 procent. 

Skupina v páteční zprávě uvedla, že vyhlídky na jejích trzích a segmentech nejsou jednoznačné, celkově se ale pomalu zlepšují. Generální ředitel koncernu Johan Karlström zároveň ve zprávě poznamenal, že stavební činnost v ČR a v SR v posledních několika letech zaostávala. Objem stavebního trhu se v obou zemích snižuje čtyři roky za sebou a situace je zde celkově velmi složitá.


Váš názor
  • A proč...
    10.2.2014 14:55

    A proč to nechali účtovat manažera??? Vždyť jim muselo být jasné, že manažer nerozezná jablka od hrušek... Natož náklady a výnosy...:-)))) Ale je fajn, že šetří, propustili 20 účetních, aby manažer měl práci...:-))))
    Petra
Aktuální komentáře
13.12.2017
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data