Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobní ceny v USA překvapily výraznějším růstem

Výrobní ceny v USA překvapily výraznějším růstem

11.04.2014 14:45, aktualizováno: 11.4. 15:17
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index cen výrobců se ve Spojených státech za březen zvýšil o 0,5 procenta, což je relativně hodně nad konsensem 0,1 procenta. V jádrovém vyjádření index stoupl o 0,6 oproti očekávaným 0,2 procenta, za překvapením tedy nestojí volatilnější položky energií a potravin.

Tahounem indexu byly v březnu služby, kde ceny stouply o 0,7 procenta, když došlo k nárůstu marží obchodníků. Výrobní ceny zboží celkově stagnovaly. Energie oproti předchozímu měsíci zlevnily o 1,2 procenta, potraviny naopak o 1,1 procenta zdražily. Konkrétně stouply ceny masa a mléka a na druhé straně klesaly ceny plynu pro domácnosti a pohonných hmot.

Meziroční inflace ve výrobních cenách stoupá na 1,4 procenta z 0,9 procenta v únoru. Na stejných 1,4 procenta se nachází také jádrová inflace, která byla v únoru na 1,1. Také v meziročním srovnání je tedy vliv nejádrových položek dohromady neutrální.

V únoru byla inflace ve výrobních cenách překvapivě nízká, v březnu je tomu naopak. Navýšení marží, které bylo hlavním faktorem, bylo zřejmě jednorázové. V meziročních datech tento vliv přetrvá, meziměsíční čísla mohou při vyšší srovnávací základně být příští měsíc relativně nízká. Jádrová inflace zůstává i přes březnový nárůst relativně slabá, pravděpodobně se ale již stabilizovala a nebude se posouvat dál dolů. Výrobní ceny po zveřejnění krátce podpořily dolar, ale tento pohyb byl rychle korigován a celkový vliv je tedy minimální.

PPI 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.03.2026
9:11ON-LINE: Ropa i LNG dál citelně zdražují, evropské akcie otevřely červeně
8:58Rozbřesk: Drahé energie jako nové proinflační riziko pro ČNB
8:51Napětí v Hormuzském průlivu, další růst cen ropy i plynu a futures v červeném  
6:30FX Strategie: Ani válka korunu (zatím) nerozpohybovala, déletrvající konflikt a dražší energie jsou ale rizikem  
02.03.2026
22:03Americké akciové indexy uzavírají v zelené i přes konflikt na Blízkém východě  
17:07Co bude letos akciový trh dělat s americkou ekonomikou
16:44ISM ukázalo slušnou kondici amerického průmyslu, ale také vysoké cenové tlaky
16:00Tatry mountain resorts, a.s.: Výroční zpráva společnosti
15:59PODCAST Týdenní výhled: Začátek týdne diktuje Blízký východ  
15:38ON-LINE: Evropský plyn zdražuje až o 50 procent, americké akcie počáteční ztráty částečně umazaly
14:35Morgan Stanley: Írán optimistický pohled na trhy neohrozí, pokud ropa nevystřelí trvale výš  
14:12CSG kupuje 49 procent v maďarské firmě 4iG, získala tím vliv ve výrobci Rába
13:20Úvodní šok z Íránu už trochu odeznívá. Půjde jen o další rychlou akci?  
13:15Od aerolinek po zbrojaře. Jak na konflikt na Blízkém východě reagují jednotlivé sektory?
10:55Český zpracovatelský průmysl se přehoupl do růstu, prostředí pro poptávku ale zůstává náročné
9:47Zlato se kvůli útokům na Írán dostalo nad 5 400 dolarů za unci
9:36Doprava přes Hormuzský průliv se téměř zastavila. Brent skokově zdražuje a míří k 80 dolarům  
9:16Rozbřesk: Chaos na Blízkém východě může v případě delšího trvání výrazně zasáhnout globální ekonomiku
8:42Eskalace na Blízkém východě stahuje akcie dolů, bezpečná aktiva letí vzhůru a Pentagonem se rozešel s Anthropic  
01.03.2026
19:36Co čekat v pondělí na trzích a jak může útok USA na Írán ovlivnit trh s ropou i světovou ekonomiku?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - CPI, m/m
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y