Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi (ECB) připouští: Možný je odkup aktiv i záporné sazby

Draghi (ECB) připouští: Možný je odkup aktiv i záporné sazby

24.04.2014 12:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka by mohla spustit širší program nákupu aktiv v případě zhoršení výhledu vývoje inflace v eurozóně. Prohlásil to dnes prezident ECB Mario Draghi. Upozornil, že ECB nyní očekává, že inflace zůstane delší dobu na nízké úrovni a pak opět začne růst, a zdůraznil, že důležitým faktorem při hodnocení výhledu cenové stability je vývoj směnného kurzu.

Nejnovější komentář Draghiho je zatím nejjasnějším signálem toho, že ECB je připravena se v případě dalšího zhoršení výhledu inflace pustit do programu kvantitativního uvolnění měnové politiky, který znamená tisk nových peněz na nákup aktiv. Inflace v eurozóně nyní činí 0,5 procenta. Cílem ECB je přitom udržet inflaci kolem dvou procent.

Draghi dodal, že k zásahu by ECB mohl přimět i růst eura, a to i za předpokladu, že jinak se situace nezmění. Představil také tři možné scénáře zásahů ECB.

Zhoršení střednědobého výhledu inflace by podle něj znamenalo zavedení širšího programu nákupu dluhopisů a aktiv. V případě přílišného upevnění měnové politiky ECB, které by mohlo nastat z napětí na trhu s dluhopisy, by banka mohla dále snížit koridor úrokových sazeb, včetně zavedení záporné úrokové sazby z vkladů. A nakonec, pokud by to bylo nutné, by ECB také mohla přijít s dalším kolem nabídky levných úvěrů (LTRO), aby tak povzbudila banky k poskytování úvěrů, nebo s programem nákupu zajištěných cenných papírů ABS.

Draghi rovněž uvedl, že měnový výbor banky by měl zveřejňovat písemnou zprávu ze svých jednání, bez jmen. Detailnější vysvětlení důvodů rozhodnutí by podle něj pomohlo vyjasnit, proč banka určitá rozhodnutí podnikla, a přispělo by k zajištění správného fungování měnové politiky. Zápis by však musel být bez jmen členů měnového výboru, aby se ochránila jejich nezávislost. Jiné centrální banky, jako americká centrální banka, zápisy ze svých zasedání se zpožděním zveřejňují.

(Zdroj: čtk, Reuters, AP, Bloomberg)


Váš názor
 •  
  24.04.2014 16:53

  Jestli se bude devalvovat Euro, poroste koruna. To jsem zvědav čím nás potom bude šokovat Sigrova banda.
  Homo
  •  
   24.04.2014 17:02

   pánové se dostali do úzkých a brzo začnou proti sobě bojovat ostrými :-)) A ten makarón ve vedení ECB, to je taky extra třída... před měsícem byl plný optimizmu :-)))
   Jesse
   •  
    24.04.2014 17:38

    Nejhorší je , že to ods.rou ovčani. Ják se už v podstatě stalo.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university