Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Raketový nástup Japonska

Raketový nástup Japonska

15.05.2014 7:56
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Japonská ekonomika vlétla do letošního roku vskutku raketovým tempem. Anualizovaný růst její hrubého domácího produktu dosáhl v prvním čtvrtletí 5,9 %, tedy výrazně vyšší hodnoty, než kterou očekávaly konsensy na úrovních okolo 4 %. Mezikvartální růst pak dosáhl tempa 1,5 při odhadech nastavených na 1 %.

Překvapivě dravé růstové tempo v sobě odráží zvýšenou spotřebitelskou poptávku. Ta totiž dle některých ukazatelů rostla nejrychleji za posledních 39 let. Projevilo se tak plánované zvyšování spotřební daně k 1. dubnu. Sazba daně tímto datem vzrostla z původních 3 % na 8 %. Právě vyšší daň totiž přiměla spotřebitele k uspíšení nákupů především zboží dlouhodobé spotřeby. Zájem o své produkty tak pozorovali výrobci televizorů, realitní zprostředkovatelé ale také například prodejci cigaret.

Pro další kvartál analytici počítají s postupným zpomalením. Druhý kvartál by ještě mělo provázet nadprůměrné tempo 3,3 %, ve zbylém roce však konsensus očekává hodnotu okolo 2 %. Postupné snižování se očekává ruku v ruce s utlumením spotřebitelské poptávky. Vzhůru by hospodářství naopak měla hnát lepšící se investiční aktivita. Kapitálové výdaje v prvním čtvrtletí rostly nejrychlejším tempem za poslední dva roky, a to o 4,9 %. Projevují se tak agresivní stimulační kroky uskutečněné premiérem Shinzem Abem. Jejich součástí jsou fiskální programy, strukturáln í reforma a uvolnění měnové politiky. Právě to vede k rostoucímu objemu investic v zemi. I dík stimulu japonské hospodářství prožívá více než roční periodu nadprůměrného růstu. Pozitivní vývoj se v průběhu roku očekává u japonských exportérů. Ti totiž zatím nedokázali dostatečně využít oslabeného jenu a objem jimi vyváženého zboží roste pouze mírně.

Dubnové zvýšení daně je prvním krokem z oblasti daňové úpravy na odbourání obrovské míry veřejného dluhu. Ten se pohybuje na úrovni 2,5 násobku hodnoty HDP. Další daňové změny jsou tak naplánovány na příští rok.


(Zdroje: Reuters, FT)


Váš názor
  • Japonsko
    15.05.2014 9:04

    Typický zavádějící článek ,který je úplně mimo mísu ! Lže ! Pro mezinárodní srovnání je nutné vždy uvádět výkony v Dolarech , které jsou pak uvedeny v tabulkách např. WB nebo IMF. Předloni tak byl HDP Japonska necelých 6 bilionů Dolarů. Loni už o 20 % méně, tedy jen 5 bilionů. Během 1 roku totiž Jen oslabil o 26 % vůči USD. Tím stouply ceny dovážených surovin a japonský zahraniční obchod - dříve vždy silně přebytkový - se loni propadl do obřího deficitu = 132 mld. USD. Kdyby jsme oslabili Korunu z 27 na 50 kč za Euro, také se nám "rozeběhne" HDP a pomůže to exportérům, ovšem chtěli by jste dávat 50 kč za Euro ? Jedno pivo v Německu by mne místo dnešních 70 Kč přišlo na 150 Kč, myslím ,že by mi přestalo chutnat. Dovážená ropa by nám pěkně zdražila, takže počítám, že benzín by byl za nějakých 45 Kč/litr . Taková je japonská cesta pana Abeho. Jak dopadne si musíme ještě počkat.
    Xiluodu Dam
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data