Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ochrana manžela dlužníků v exekuci by mohla posílit

Ochrana manžela dlužníků v exekuci by mohla posílit

29.5.2014 5:30
Autor: JUDr. Petra Mirovská, KŠB

Velký mediální rozruch vyvolala otázka možného postihu majetku manžela dlužníka, který do SJM nepatří například z toho důvodu, že si manželé po vzájemné dohodě zúžili rozsah svého společného jmění. Podle úpravy účinné od 1. ledna 2014 totiž platí, že se k takovým smlouvám o zúžení SJM (ale i soudním rozhodnutím) při nařízení výkonu rozhodnutí nebo exekuce nepřihlíží. Pokud je výkonem rozhodnutí nebo exekucí postižen i majetek, který do SJM nespadá, musí se manžel dlužníka domáhat vyloučení tohoto majetku z postihu, a to formou tzv. vylučovací žaloby podané k soudu. Novelou procesních předpisů by se nutnost takového postupu měla změnit.

Blýská se na lepší časy

Pokud bude novela procesních předpisů schválena, budou soudní vykonavatelé a exekutoři povinni přihlížet ke smlouvám a rozhodnutím o zúžení SJM zapsaným v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu. To však pouze za předpokladu, že se bude jednat o vydobytí dluhu ze závazku, který vznikl až po zapsání smlouvy nebo rozhodnutí do Seznamu, a současně že půjde o majetek, u kterého lze přímo ze smlouvy nebo rozhodnutí zjistit, že do společného jmění dlužníka a jeho manžela nepatří. Jinými slovy, pokud naděláte dluhy, a teprve poté zúžíte SJM, nebude vám novela procesních předpisů nijak platná. Exekutor totiž bude oprávněn postihnout veškerý movitý i nemovitý majetek, který by tvořil součást SJM, nebýt jeho zúžení. Jedná se o logické ustanovení, které má čelit účelovým dohodám manželů.

Novela procesních předpisů tedy zakotvuje povinnost nahlížet při rozhodování o nařízení výkonu rozhodnutí do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu a v případě, že budou splněny i další podmínky stanovené zákonem, rozhodnout o nařízení výkonu rozhodnutí pouze na majetek v rozsahu odpovídajícím SJM upravenou smlouvou nebo rozhodnutím soudu.

Seznam listin o manželském majetkovém režimu

Od 1. ledna 2014 vede Notářská komora ČR tzv. Seznam listin o manželském majetkovém režimu. V tomto Seznamu jsou evidovány smlouvy a všechna soudní rozhodnutí o manželském majetkovém režimu. Jde o veřejný seznam, což znamená, že údaje v Seznamu jsou veřejně přístupné jak třetím osobám (např. věřitelům), tak soudním vykonavatelům a exekutorům. Zaevidování listiny o manželském majetkovém režimu v Seznamu má ten následek, že se jí manželé mohou dovolávat vůči třetím osobám, i když tyto osoby nebyly s jejich obsahem seznámeny.

Nezapomeňte však, že pokud jste zúžili SJM smlouvou před 1.1.2014 nebo disponuje rozhodnutím soudu o zúžení SJM, které bylo vydáno před 1.1.2014, musíte o založení do sbírky listin a zápis údajů do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu požádat.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data