Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila zavedení snížené desetiprocentní sazby DPH

Vláda schválila zavedení snížené desetiprocentní sazby DPH

02.07.2014 12:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Vláda dnes schválila zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši deset procent pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Nová sazba by měla začít platit od ledna 2015. ČTK o tom informovali členové kabinetu. Ke snížení se vláda zavázala v koaliční smlouvě, z původního návrhu ale vypadly dětské pleny. Jejich převedení do snížené sazby DPH by mohlo být v rozporu s pravidly Evropské unie.

Návrh na dnešní jednání vlády předložilo ministerstvo financí. Zákon o DPH dále předpokládá zachování základní 21procentní sazby a snížené 15procentní sazby a zároveň ruší zavedení jednotné sazby DPH. Ta měla být od ledna 2016 ve výši 17,5 procenta.

Snížení daňového zatížení na knihy, léky a nenahraditelnou dětskou výživu připraví podle finančního resortu státní rozpočet o zhruba 2,9 miliardy korun, přičemž největší dopad do výběru daně bude mít snížení sazby u léčiv. Pozitivním dopadem, a tedy i důvodem pro zavedení druhé snížené sazby má být podle ministerstva předpokládané snížení cen těchto výrobků pro koncového spotřebitele.

Vláda již dříve schválila předběžné návrhy výdajů a příjmů jednotlivých ministerstev a dalších kapitol státního rozpočtu. Zároveň se kabinet shodl, že schodek rozpočtu bude příští rok 100 miliard korun. Dnešní rozhodnutí snížit DPH na některé položky by za jistých okolností mohlo na rozpočet mít dva opačné efekty. Buď by došlo ke snížení příjmové složky s tím, jak se sníží daňová povinnost občanů (jak předpokládá vládní návrh), nebo by naopak došlo k navýšení příjmů státní pokladny, a to v důsledku zvyšené spotřeby relativně "zlevněných" položek. Tato varianta je však nepravděpodobná i s ohledem na nízkou elasticitu poptávky u daných produktů.

Zdroj: čtk





Čtěte více:

Vláda chce fiskální pakt EU s výjimkami, TOP 09 chce víc
14.05.2014 16:55
Vláda chce přijetí fiskálního paktu EU s výjimkami ze závazků vůči stá...
Vláda schválila předběžný návrh rozpočtu se schodkem 100 mld. Kč
16.06.2014 15:07
Vláda dnes schválila předběžné návrhy výdajů a příjmů jednotlivých min...

Váš názor
  •  
    03.07.2014 8:53

    takže namísto jedné sazby, jež by systém zjednodušila - tak budou tři sazby a bude se bojovat zase, jestli sunar ano.. a co plenky.. co toaleťák a jestli jenom dvojvrstvý nebo i třívrstvý.. hlavně ať neexistuje systém, ať je ve všem zmatek
    Kapi
    •  
      03.07.2014 8:56

      očekávám, že vláda ustanoví komisi na nastavení DPH pro dětské dudlíky :-)))
      Jesse
      •  
        03.07.2014 9:05

        Výsledkem bude bouřlivá diskuse a minimálně tři briefingy za každou stranu. Vláda však tuto dudlíkovou krizi nakonec ukočíruje.
        Kapi
  • pani Kalce je to jedno, ta DPH neplatí.
    02.07.2014 14:54

    výpadek plen ji ale mrzí, neb inkotinence na večírku obtěžuje okolí. Sleva na dph u plen by Kalce pomohla k oblibě v kolektivu.
    ☺lolek☺
  • Špatný vtip nebo pěkná masírka ?
    02.07.2014 14:25

    Léky za posledni rok zdražily asi o 50% a ted je jasné proč, kdo něco kupoval tak si toho asi vsiml, aby ted s velkou pozorností treba i 5% zlevnili, to bude sláááva jak to budou všichni komentovat a vychvalovat, ale o bezmeznem zdrazovani se nenapsala ani radka !
    Syndi
    • Re: Špatný vtip nebo pěkná masírka ?
      02.07.2014 14:35

      Já si byl dnes pro léky po operaci a doktor co mi to předepisoval říkal, že se doplácelo vždycky 300 Kč. No vyzvedl sem si je a bylo to už 500. Ano, je to jen šaškárna ta jejich snížená DPH, když marže lékáren a výrobců léčiv se neustále zvyšují :-(
      qwer
  • Vládní dementi
    02.07.2014 12:58

    oni si snad myslí, že někdo těch 5% sleví, na léku nebo knize za 200 korun se nikdo 10 kačkama slevy ani zabývat nebude a jen rozpočet bude lehčí a budou to chtít zase pak sebrat jinde
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: Vládní dementi
      02.07.2014 13:01

      Zredukovat marže jako např. v Rakousku si tady nikdo nedovolí, myslím, že to ani neumí a nedokáží. Jsou to kokoti. Se na toho plešatého nedouka podívám, taxe mi dělá zle....
      Jesse
      • @
        02.07.2014 14:56

        snížení sazby dph nemá na redukci marží žádný přímý vliv. Nepřímo je ale zvyšuje.
        ☺lolek☺
Aktuální komentáře
04.07.2026
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data