Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharsko odebere licenci problémové bance CCB

Bulharsko odebere licenci problémové bance CCB

11.07.2014 14:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Bulharsko odebere licenci problémové bance Corporate Commercial Bank (CCB), která po hromadném vybírání vkladů přešla pod státní kontrolu. Kvalitní aktiva této finanční instituce Bulharsko převede na její divizi a upozorní vyšetřovatele na možné zneužití pravomocí v bance. Oznámila to dnes podle agentury Reuters bulharská centrální banka.

Masivní vybírání vkladů z CCB nastalo poté, co klienty zneklidnily zprávy obviňující hlavního akcionáře Cvetana Vasileva z podezřelých obchodních dohod. Vasilev jakékoli pochybení popírá.  Centrální banka nad čtvrtou největší bulharskou bankou na konci června převzala dočasnou kontrolu a nařídila kontrolu aktiv a závazků banky.

V dnešním sdělení centrální banka uvedla, že chybí zásadní informace o půjčkách v objemu 3,5 miliardy leva (zhruba 49 miliard Kč). Významná část portfolia půjček CCB má prý spojitost se stranami, které souvisí s osobou Vasileva. Krátce předtím, než stát nad bankou převzal kontrolu, vzal Vasilev z CCB 205 milionů leva (zhruba 2,9 miliardy Kč) prostřednictvím třetí strany, uvedla také centrální banka. Vyšetřovatelé by prý měli určit, zda tento krok odpovídá "vykradení" banky.

Terčem hromadného vybírání vkladů se v Bulharsku v minulých týdnech kromě CCB stala i třetí největší First Investment Bank. Bulharské úřady pak zadržely několik osob kvůli podezření, že posílaly e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách. Vláda minulý týden uvedla, že důvěra v bulharský bankovní systém se obnovila.

Dnešní incident tak znovu poukázal na to, že přes víru ve zlepšení situace v Evropě, je problém bankovního systému stále živý a stále přítomný. Hlavně v periferních částech Evropy jako je Bulharsko nebo další jižanské státy. Včera měla problémy jiného typu další finanční instituce v Portugalská a vyděsila téměř celý svět.

Centrální banka pozastavila operace banky do 21. Července. Do té doby provede audit a zjistí jaký obnos peněz bude potřeba na znovuobnovení běžného chodu banky. Doslova „run“ se rychle rozšířil i na ostatní problémem nezasažené domy, Sofie tak narychlo připravila ochranou kreditní linku ve výši 2,3 mld. USD

Zdroje: ČTK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa