Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Danone koupí podíl 40 pct. v největší mlékárně ve východní Africe

    Danone koupí podíl 40 pct. v největší mlékárně ve východní Africe

    18.07.2014 11:06
    Autor: ČTK

    Francouzská potravinářská skupina Danone koupí 40procentní podíl v keňské společnosti Brookside, která je největším producentem mléka a mléčných výrobků ve východní Africe. Koupě podílu je součástí plánu francouzské firmy expandovat na nové trhy. Vede ji k tomu slabý růst v Evropě a zpomalování růstu v Číně. Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny.

    Afrika se v posledních letech stává velkou oblastí expanze pro Danone i další spotřebitelsky zaměřené firmy, jako je Unilever, Nestlé, Pernod Ricard a Diageo. Firmy do oblasti láká především rostoucí střední třída a její zvyšující se kupní síla.

    "Afrika je pro Danone v nadcházejících letech důležitou novou hranicí. Můžeme růst organicky, ale také prostřednictvím akvizic. Budeme pokračovat v hledání atraktivních příležitostí," řekl agentuře Reuters viceprezident Danone pro firemní rozvoj Emmanuel Marchant. Organický růst znamená bez vlivu nových akvizic.

    Tržby společnosti Brookside loni činily 130 milionů eur (3,6 miliardy Kč) a na keňském mléčném trhu má firma podíl asi 40 procent. Danone také akvizicí získá napojení na největší síť sběren mléka ve východní Africe s více než 140.000 farmáři a distribuční síť více než 200.000 prodejen. Firma byla založena v roce 1993 a vyváží také do Ugandy a Tanzanie. Kromě čerstvého mléka produkuje sušené mléko, jogurty a máslo.

    Rozvíjející se trhy mají nyní na obratu společnosti Danone podíl 60 procent. Za poslední dva roky firma investovala v Africe více než miliardu eur. Loni tento producent jogurtů Activia a jogurtových nápojů Actimel koupil podíl 49 procent ve Fan Milk International, producentovi mražených mléčných produktů a džusů v západní Africe s tržbami kolem 120 milionů eur. Danone také zaplatila asi 550 milionů eur za kontrolní podíl v přední marocké mlékárně Centrale Laitiere.

    Investorem společnosti Brookside je také dubajská investiční firma Abraaj Group, která je partnerem Danone v podniku Fan Milk. Dubajská firma vlastní desetiprocentní podíl. Zbývající podíl patřil rodině zakladatelů firmy, která po prodeji podílu Danone bude mít ve firmě poloviční podíl.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)