Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příležitost na australském dolaru

Příležitost na australském dolaru

23.07.2014 15:27
Autor: Jan Kovalovský, Patria Finance

Vyjádření guvernéra australské centrální banky Glenna Stevense poslední dobou opět rozvířila diskuze o možném oslabení australského dolaru. Pondělní prohlášení se sice nemělo explicitně týkat samotné Austrálie, v Q&A části ovšem Stevens uvedl, že z hlediska monetární politiky je RBA „…v okamžiku potřeby ochotna udělat ještě víc“.

Počátkem července měnový pár dosáhl svého osmiměsíčního maxima na 0,9504 AUDUSD. Australský dolar se v současné době obchoduje na hodnotě 0,9445 za americký dolar a od začátku letošního roku posílil o 5,2 %. Za vytrvalým posilováním měny stojí kladný úrokový diferenciál - investoři opouští pozice v nízkoúročených měnách a nakupují australský dolar. Částečně se přidala makroekonomika s lepším výkonem HDP v Austrálii i klíčovém odbytišti pro suroviny - Číně. Bankovní rada australské centrální banky na svém zatím posledním zasedání v květnu ponechala (již po osmé v řadě) klíčovou úrokovou sazbu na hodnotě 2,50 %. Poslední snížení sazby proběhlo v srpnu loňského roku (z hodnoty 2,75 procenta o 25 bazických bodů).

Makrodata z Austrálie z prvního čtvrtletí sice hovoří ve prospěch ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni (růst HDP v 1Q14 ve výši 3,5 procenta navázal na solidní růst ekonomiky ze 4Q13), podle analytiků je však toto tempo neudržitelné a pro zachování dynamiky růstu HDP tak bude nutný zásah měnové autority. Jejich slova potvrzuje také fakt, že australská vláda zahajuje fiskální restrikci, která růstu HDP nijak nepomůže.

Australská inflace se aktuálně nachází na horní hranici cílovaného intervalu. V příštích kvartálech by však měla rychle klesat, když z ní vypadne uhlíková daň. Ta má být zrušena. Centrální bance by tak mohly uvolnit ruce k podpoře ekonomiky. Nižší sazby by povzbudily investiční aktivitu v sektorech navázaných na těžbu nerostných surovin, které jsou pro australskou ekonomiku stále klíčové. Pokud by tento krok vyvolal citelnější oslabení měny, podpora pro exportéry by byla o to větší. Zahraniční obchod přitom v posledních měsících překvapoval vysokými deficity. Uvolnění měnových podmínek by ekonomika uvítala o to víc, když vláda plánuje fiskální restrikci.

Příležitost ke snížení klíčové úrokové sazby bude mít bankovní rada australské centrální banky na svém nejbližším zasedání 5. srpna 2014, na němž bude mít k dispozici údaje z nové prognózy Celý report o ekonomice a měnové politice bude pro veřejnost k dispozici 8. srpna 2014.

Preferovaný scénář: SHORT pozice. S atakováním maxim tohoto roku 0,9500 AUDUSD se nabízí z technického pohledu možnost zastavení pohybu ve prospěch australského dolaru a následně pohyb ve prospěch amerického dolaru k úrovni 50% fiba při 0,9508 AUDUSD.

Alternativní scénář:
LONG pozice. V případě proražení hladiny 0,9500 AUDUSD smerem nahoru se australskému doalru otevře prostor pro posílení k úrovni 0,9756 AUDUSD.

aus

Intradenní výhled:

Intradenní trend se může v průběhu dne měnit a může aktuálně poskytovat jiné signály než denní analýza uvedená výše. Z povahy věci je intradenní analýza vhodná pro frekventovanější obchodování během dne. Sledujte několikrát denně aktualizovanou intradenní technickou analýzu EURUSD ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.02.2025
9:00Víkendář: Běžně přijímané mýty o vzniku a průběhu Velké recese (část druhá)
15.02.2025
9:00Víkendář: Běžně přijímané mýty o vzniku a průběhu Velké recese
14.02.2025
17:19Akciové pravidlo dvaceti a index utrpení – únor 2025
16:19Inflace drží Trumpovy celní plány na uzdě, domnívá se stratég Bank of America
16:06Americké akcie jsou připraveny na pohyb vzhůru  
14:44Obchodování podle dnů v týdnu? Trumpova cla mění obchodní strategie
13:24Perly týdne: Co letos (ne)udělá Fed a co tíží Teslu
12:48Akcie jsou na tom dnes smíšeně, Goldman Sachs zlepšuje cíl pro ty evropské. Koruna k dolaru posiluje pod 24,00  
12:36Vyhlídky na mír. Goldman Sachs čeká růst evropských akcií
11:23Výsledky Airbnb (+14 %): Růst tržeb začíná zrychlovat  
11:00Evropské firmy nejvíce ohrožené Trumpovými cly? Farmacie a automobilky
9:01Rozbřesk: Konec války na Ukrajině? Dopady na českou ekonomiku
8:39Trump zavede reciproční cla a věří, že Putin usiluje o mír na Ukrajině. TikTok je v USA opět dostupný a evropské futures jsou smíšené  
8:26"Je to spravedlivé vůči všem." Trump podepsal reciproční cla. Na Česko dopadnou přes Německo?
6:09Invesco: Hospodářský růst Indie je vynikající, a to v celosvětovém měřítku
13.02.2025
22:01Pozitivní nálada ve výsledkové sezoně  
17:44Politika pomáhá na trzích držet růstovou náladu. V čele dnes najdeme DAX  
17:15Prémie akcií opět mimořádně nízko, ale pravděpodobně ne záporné
15:24Norský ropný průmysl na letošní rok plánuje opět rekordní investice
14:56Probíhá velká rotace z populárních technologií do akcií bank? Bank of America to tak vidí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data