Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Jak EU „chrání“ naše osobní data anebo zkouška SWIFTem

    Jak EU „chrání“ naše osobní data anebo zkouška SWIFTem

    11.08.2014 5:30
    Autor: David Sobek, KSB

    Skutečnost je však taková, že ne však ve všech oblastech. Příkladem je nakládání s osobními daty systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), který slouží k přenosu platebních instrukcí při uskutečňování mezinárodních převodů mezi více než 10 tisíci finančními institucemi ve více než 200 zemích světa. Přenášené instrukce obsahují osobní údaje o odesílateli a příjemci (jméno, úplná adresa, národní identifikační číslo), o částce, měně a případně doprovodné texty.

    V roce 2006 vyšlo najevo, že belgická korporace SWIFT jaksi neformálně „v rámci dobrovolnického boje s terorismem“ předává celé sestavy dat o platebních transakcích americké CIA. Úřady cizí země (USA) tak sbíraly osobní údaje občanů členských států EU bez jakéhokoli souhlasu těchto zemí (a samozřejmě bez souhlasu dotčených občanů). Navíc byla data pravděpodobně předávána v celých “setech“, tedy nikoli jen některá ve vztahu k určitým prověřovaným převodcům nebo příjemcům. Když aféru zveřejnily americké deníky a USA ji potvrdily, byl z toho skandál a hledaly se cesty, jak dát věci po formální stránce do pořádku.

    Uvažovalo se, že SWIFT bude spravovat vnitroevropské transakce odděleně v nově zřízené pobočce v Curychu s tím, že tato data předávána Američanům nebudou. USA však měly zájem na tom, aby údaje o vnitroevropských transakcích i nadále dostávaly. Americká strana proto vyvíjela velký tlak na uzavření dohody s EU o předávání dat SWIFTu. Z členských států největší odpor kladly Německo a Rakousko. Evropský parlament první dohodu v únoru 2010 odmítl. Nakonec v červenci 2010 schválil upravenou verzi na dobu 5 let (plným názvem „Dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými o zpracovávání a předávání údajů o finančních transakcích z Evropské unie do Spojených států pro účely Programu sledování financování terorismu“).

    Podle dohody musí každé poskytnutí „evropských“ dat schválit Europol, který posuzuje soulad amerických žádostí s dohodou. U.S. Treasury neboli americké ministerstvo financí pak smí získaná data zpracovávat pouze za účelem uvedeným v dohodě, tedy k vyšetřování terorismu.

    Europol je však policejní orgán, nikoli nějaký nestranný dozorce. O „účinnosti“ tohoto policejního dozoru nad ochranou dat Evropanů svědčí zpráva dozorčího orgánu Europolu (Europol Joint Supervisory Body) z března 2011, podle které sice dosud obdržené žádosti Američanů nebyly dostatečně určité a byly příliš obecné na posouzení nezbytnosti poskytnutí dat, nicméně přesto všechny žádosti byly Europolem schváleny. Podle další zprávy dozorčího orgánu Europolu jsou americké žádosti koncipovány tak, aby ve svém souhrnu pokrývaly kontinuální časové období, každý jednotlivý den roku.

    V únoru 2012 dánské noviny otiskly zprávu, že americké úřady sledovaly pohyb částky cca 26 000 amerických dolarů mezi Dánskem a Německem. Mělo se jednat o platbu dánského byznysmena za kubánské doutníky dovezené do Německa německým dovozcem. Americké úřady „vysvětlily“, že Dán porušil embargo USA proti Kubě. Vloni se zase objevil skandál, že data v rozporu s Dohodou používá americká NSA za účelem vytěžování ekonomických informací.

    Občan Evropské unie nemá ve své moci se proti tomuto nekontrovanému slídění bránit. Nějaké pozitivní zprávy však už přeci jen jsou. EU jedná s USA o zastřešující dohodě o ochraně osobních údajů, na jejímž základě mají občané EU získat v oblasti ochrany dat práva vymahatelná v USA (zatím je nemají, nejsou totiž americkými občany). Holandská členka Evropského parlamentu Sophie in ’t Veld bojuje o přístup ke stanovisku právní služby Rady, jež se týká doporučení Evropské Komise, aby Rada dala zmocnění k jednání o uzavření dohody o finančních transakcích. Rada se přístupu k uvedenému stanovisku brání. Před nedávnem paní Veld slavila další částečný úspěch u Soudního dvora EU.

    KŠB

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  

    Související komentáře
      Nejčtenější zprávy dne
      Nejčtenější zprávy týdne
      Nejdiskutovanější zprávy týdne
      Kalendář událostí
      Nebyla nalezena žádná data