Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v USA překvapivě silná, New York ale hlásí srpnové zpomalení aktivity

Průmyslová výroba v USA překvapivě silná, New York ale hlásí srpnové zpomalení aktivity

15.08.2014 15:47, aktualizováno: 15.8. 15:33
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Červencová data z amerického průmyslu byla překvapivě dobrá, když výroba stoupla o 0,4 procenta oproti očekávaným 0,3 procenta. Navíc se předchozí údaj dočkal revize na 0,4 z 0,2 procenta. Klíčovým tahounem výroby byla auta, bez nichž by průmysl v červenci pouze stagnoval. Tato položka je ovšem dosti volatilní a silný výsledek v jednom měsíci může vystřídat slabý v tom dalším.

aa

Index průmyslové aktivity v New Yorku, známý jako Empire State Manufacturing index, po třech vysokých výsledcích vykázal jeden o něco slabší. V srpnu spadl na 14,69 z červencových 25,60 bodu. Nejde o zásadní zklamání - index je stále značně nad nulou a struktura zůstává příznivá. Růstový trend je zachován a při volatilitě indexu není podobný pokles výjimečný. Za odhadovanými 20 body však srpnové číslo zaostává.

111111

I přes pokles zůstává slušně vysoko dílčí index nových objednávek, který se v srpnu nachází na 14,14 bodu. Mírně se dokonce zvýšil index dodávek zákazníkům a to na 24,59 bodu. Cenové subindexy naznačují lehké zrychlení na straně cen vstupů i produkce. Index zaměstnanosti se zhoršil, ale naopak zlepšení vykázal index průměrného týdenního úvazku.

Dnes zveřejněné informace z průmyslu dohromady kreslí smíšený obrázek. Výroba stoupla hlavně díky automobilkám, které si sice drží slušnou dynamiku, ale červenec byl přece jen výjimečný a s tak silným růstem se dál počítat příliš nedá. Newyorský index je jednou z dílčích indikací pro budoucí výkon průmyslu. Naznačuje sice pomalejší, ale pokračující růst. Poslední dobou vzrostla provázanost tohoto indexu s celoamerickým ISM, což zvyšuje jeho relevanci. Výsledek podporuje názor, že se ISM z vysokých hodnot dál nahoru už nevydá.


Čtěte více:

Americké PPI roste meziměsíčně o 0,1 %
15.08.2014 14:40
Index cen výrobců rostl o 0,1 % v červenci. Růst tak následuje rychlej...
Futures na Wall Street indikují třetí růst v řadě; pozornost se přesouvá z Ukrajiny na makrodata
15.08.2014 14:45
Futures na Wall Street při absenci nových negativních zpráv z Ukrajiny...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů