Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    PayPal začne přijímat platby v bitcoinu; počet online peněženek stoupl za rok o 700 %

    PayPal začne přijímat platby v bitcoinu; počet online peněženek stoupl za rok o 700 %

    09.09.2014 12:45
    Autor: Pavel Petr, Patria Online

    EBay, Inc. (EBAY) jako vlastník PayPal začne přijímat bitcoiny, otevírá tak virtuální měně bitcoinu největší internetový platební systém na světě.

    „Oznamuje první zkoušku bitcoinu s PayPalem.“ řekl Bill Ready, šéf EBay Braintree divize. „Během několika měsíců umožníme našim obchodníkům akceptovat bitcoiny. Na straně spotřebitele se příliš nezmění, ale pro ty co již bitcoin využívají, to bude elegantní zkušenost.“ dodal.


    EBay jakožto největší online tržiště a operátor globálního platebního systému je největší společností, která si začala osvojovat technologii bitcoinu.
    Pokud dojde k tomu, že 152 milionů účtu PayPalu bude schopných operovat s virtuální měnou bitcoin, tak se jedná o jasný „gamechanger“. Miliony obchodníků budou schopny akceptovat platby v této kryptoměně doslova „přes noc“.

    Braintree je platební brána PayPalu tak jak ji známe z běžných českých vod, když platíme za jízdenku nebo za lístek do kina prostřednictvím internetu.

    To není vše, Braintree brána nabízí velmi jednoduchou technickou implementaci pro řadu dalších aplikací i na mobilu. Tudíž i tyto aplikace pak budou moci přijímat bitcoin. Braintree je využíváno například v poslední době hodně známou společností Uber, která poskytuje taxikářské služby nebo Airbnb. Airbnb je v podstatě bookingový systém pro krátkodobá ubytování v unikátních typech, nebo u místních obyvatel v domě, ale i menších hotelech a hostelech. A to nemusí být konec.

    EBay není sám
    Společnost očekává, že oznámí, kteří velcí obchodníci budou akceptovat bitcoin v několika následujících měsících. EBay se tak připojí po bok prodejce počítačů Dell Inc., který začal akceptovat platby za své zboží v bitcoinech v červenci. Dish Networks Corp., Overstock.com nebo Expedia Inc. také už přijímají platby v bitcoinech.

    Tajemství i po šesti letech
    Jak, proč nebo kdo vyrobil bitcoin je zatím pořád záhada. Bitcoin se vynořil v roce 2008, když programátor pod pseudonymem Satoshi Nakamoto publikoval jak by jeho kryptoměna měla fungovat. Dodnes neznáme pravou totožnost člověk nebo skupiny programátorů, kteří jsou zodpovědní za vytvoření této dosud nejúspěšnější kryptoměny.


    Mezi investory, venture kapitálem, hedge fondy i vládami stále panuje velká nejistota, zda měnu používat a vzít ji vážně.
    Je to hlavně spojené s obavou velké volatility měny, která tento rok udělala rekord okolo 900 USD za bitcoin, aby pak ukázala své minimum okolo 341 USD. Navíc se objevily obavy, že měna je využívána pro transakce ze šedé až černé zóny ekonomiky. A to ji v očích konzervativních institucí na atraktivitě nepřidává.

    Klíčové statistiky okolo virtuální měny
    V červnu 2014 oznámil CoinDesk, což je největší server sbírající data o bitcoinu, že počet peněženek schopných operovat s kryptoměnou stoupl na 5 327 688, to je proti červnu roku 2013 nárůst o 700 %! Celkově asi 63 000 obchodníků pracuje s bitcoin platbami a kapitalizace trhu s bitcoiny stoupla osmkrát za 12 měsíců z 1 mld. USD na 8,3 mld. USD. K tomu je evidováno již 103 ATM po světě schopných také operovat s touto měnou.

    Na grafu níže si můžete prohlédnout historický vývoj počtu transakci provedených v této měně a udělat si obrázek o tom, jestli bitcoin je jen jedna epizoda internetu nebo fenomén o kterém ještě uslyšíme. A to stále hlasitěji.

    stat_bitcoin
    Zdroj: Bloomberg, CoinDesk, Braintree webpage


    Váš názor
    • huraaa
      09.09.2014 14:10

      no to topra mesidz!
      hm
    • Výhody pro obchodníky
      09.09.2014 13:53

      V ČR je zatím 80 míst, kde přijímají bitcoiny. Ve světě 80 tisíc. Důvodů, proč zavést novou platební metodu, je určitě víc. http://btctip.cz/7-duvodu-pro-obchodniky-proc-zavest-platbu-bitcoiny/
      Hanzo
    • směšná náhražka zlata
      09.09.2014 13:26

      co se jako zlato také tváří-proč asi???
      mira s
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu