Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Index Ifo pokračuje v poklesu, nálada v Německu se zhoršuje

    Index Ifo pokračuje v poklesu, nálada v Německu se zhoršuje

    24.09.2014 10:08, aktualizováno: 24.9. 11:00
    Autor: Michal Putna, Patria Online

    Aktualizováno

    Index podnikatelského klimatu sestavovaný německým institutem Ifo se v září meziměsíčně zhoršil. Hlavní index klesá na 104,7 bodu ze srpnových 106,3 b. Výsledek je horší také ve srovnání s konsensem, který byl nastaven na úroveň 105,8 bodů. Zhoršení je patrné také u obou složek indexu, tedy u hodnocení současné situace i očekávání. Hodnocení aktuální situace klesá na 110,5 z 111,1 b., index očekávání se snížil na 99,3 z 101,7 b.

    ifo

    Podnikatelská nálada v Německu klesá již pět měsíců v řadě, přičemž na zářiovém zhoršení se nejvíce podepsaly horší podmínky ve zpracovatelském průmyslu a pokračuje také propad ve stavebnictví. Do záporných hodnot se nově dostal navíc velkoobchod a prohloubil se též pokles v maloobchodu. Nižší hodnoty vykazují také všechny kategorie v subindexu služeb, kromě očekávání, která jsou v září m/m lehce vyšší.

    Index Ifo ztrácí oproti svým jarním úrovním již více než 5 bodů, na vině je především rusko-ukrajinská krize a následné sankce, které dopadají (nejen) na německou ekonomiku. Navzdory posledním krokům ECB (spuštění programu TLTRO, oznámení QE a snížení sazeb) zůstává podnikatelský sentiment v Německu na sestupné trajektorii.

    Že situace není růžová, naznačily už včera indexy nákupních manažerů (PMI) mezi evropskými průmyslníky. Německý index PMI klesl v září (dle předběžných údajů) na 50,3 b. z 51,4 b. Ve Francii složený index PMI spadl na 49,1 b. ze srpnových 49,5 b. a je tak na tříměsíčním minimu. Stejný ukazatel pro eurozónu klesl na 52,3 b. a nachází se nejníže od prosince minulého roku.

    Německá ekonomika začíná ztrácet růstovou dynamiku a nedaří se ani ostatním státům EU. Vzhledem k úzké exportní provázanosti českého hospodářství na Německo/EU jsou dnešní data důležitá také pro domácí podnikatele a ČNB, která bude zítra na svém zasedání hlasovat o nastavení úrokových sazeb.

    Euro na zveřejněná čísla nijak výrazně nereaguje, aktuálně se pohybuje na včerejším závěru, tedy na hladině 1,2845 EURUSD. Pro vývoj na EURUSD jsou nyní, více než makrodata, důležité informace týkající se tažení proti teroristům z hnutí ISIL.








    Čtěte více:

    Markit PMI v Eurozóně, Německu a Francii ukazují smíšené výsledky
    23.09.2014 10:07
    Byznys aktivita v Eurozóně rostla v září dosud nejpomaleji v tomto roc...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.08.2026
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data