Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    "Nemovitostní guru Shiller": Pokud chcete finančně zbohatnout, vložte peníze do akcií

    08.12.2014 11:45
    Autor: Jan Šumbera, Patria Research

    Pokud chcete zbohatnout, vyplatí se zainvestovat spíše do akcií, než-li do nemovitostí. Alespoň tak nějak zní poselství, které investorům vyslal držitel Nobelovy ceny za ekonomii a „nemovitostní guru“ Robert Shiller.

    „Pokud je cílem investorů akumulace bohatství, rozumnějším přístupem se jeví vložit peníze do akciového trhu, který má historicky vyšší výnosy než trh s nemovitostmi,“ uvedl koncem minulého týdne Shiller.

    Nicméně byl to právě známý ekonom, kdo sestavil indikátor CAPE, dle kterého by současný nákup akcií nebyl zrovna vhodnou volbou, neboť současné hodnoty signalizují překoupenost. Koncem listopadu byla hodnota CAPE, tedy indikátoru, který srovnává cenu akcií s průměrem zisků očištěných o inflaci za posledních deset let, na úrovni 26,5. Podle Credit Suisse pak hodnota v pásmu 26 – 27 vede obvykle k následnému poklesu výnosnosti akcií v následujících pěti letech.

    Podle Shillera pak lze navíc v příštím roce očekávat růst cen domů, který by relativně mohl zatraktivnit současnou investici do nemovitostí.

    Kromě stále slušného prospektu pro investice do nemovitostí, zdůraznil Shiller také další výhodu vlastnictví domu. Má jím být závazek vůči svému okolí. Právě ten dle jeho slov vede ke zlepšování celkového prostředí komunity, ve kterých zpravidla američtí občané žijí. K růstu bohatství pak nemusí docházet pouze skrze vyšší návratnost z investice do bydlení, ale také za pomoci lepší životní úrovně spjaté s pocitem sounáležitosti.

    Zdroj: CNNMoney


    Čtěte více:

    M. Faber: Bubliny jsou všude, katalyzátorem jejich splasknutí bude růst sazeb
    22.09.2014 11:12
    Americké akciové indexy nadále posouvají svá historická maxima. S&P s...
    M. Faber: Již brzy mi bude dáno za pravdu
    14.11.2014 12:14
    Známý „pesimista“ Marc Faber se nevzdává. Ačkoliv růst akciového trhu ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data