Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko snižuje daně pro firmy

Japonsko snižuje daně pro firmy

30.12.2014 9:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonská vládní koalice schválila plány na reformu daní, jejíž součástí je snížení sazby daní právnických osob od dubna příštího roku. Vláda rovněž slíbila další pokles firemní daně v příštích letech. Nižší daně mají podpořit ziskovost firem a posílit ekonomický růst, napsala agentura Reuters.

Skutečná firemní daň se má od dubna snížit o 2,5 procentního bodu na 32,1 procenta. Následující rok pak klesne na 31,3 procenta.

Premiér Šinzó Abe slíbil letos v červnu snížit sazbu firemní daně v příštích letech pod 30 procent. Nižší daň má pomoci vytáhnout zemi z téměř dvě desetiletí trvající deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. Letos Abe zrušil poplatek uvalený na firmy v roce 2012, který měl pomoci financovat obnovu po přírodním neštěstí. Abe doufá, že snížení daně přiměje firmy ke zvyšování mezd, což by mohlo vést spotřebitele k vyššímu utrácení, a k investicím.

V současnosti horní sazba firemní daně v Japonsku činí 34,6 procenta a patří mezi nejvyšší v rozvinutém světě. Průměrná sazba firemní daně členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) činí 25 procent.

Po letech pomalého růstu však pouze 30 procent japonských firem skutečně platí dně. Zbytek je buď ztrátových nebo se jim snižuje zisk započtením ztrát z předchozích let. Nový návrh rovněž počítá s tím, že firmy si budou moci od roku 2017 odepsat z předchozího roku pouze polovinu ztrát. Nyní si mohou odepsat až 80 procent loňských ztrát.

Japonská ekonomika se letos nečekaně propadla do recese. Mohlo za to dubnové zvýšení prodejní daně, které se negativné promítlo do výdajů spotřebitelů. Nový daňový plán vlády počítá s dalším zvýšením této daně od roku 2017 na deset procent. Rozšiřuje také program osvobození od daně pro individuální investory, kteří investují až pět milionů jenů (950.500 Kč) do akcií.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Rozbřesk - Řecko směřuje k předčasným volbám. Vyhraje Syriza?
30.12.2014 9:10
Včerejší neúspěch řecké vládní koalice sehnat podporu pro prezidentské...
Technická analýza - Dolaru dnes může pomoci spotřebitelská důvěra
30.12.2014 9:19
Měnový pár se dnes pohybuje při úrovni pivotu 1,2174 EURUSD. Oscilátor...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu