Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny ve Francii klesly poprvé po pěti letech, ceny energií -7 %

Spotřebitelské ceny ve Francii klesly poprvé po pěti letech, ceny energií -7 %

19.2.2015 12:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Spotřebitelské ceny ve Francii se v lednu proti stejnému měsíci loni snížily o 0,4 procenta, a zažily tak první meziroční pokles po více než pěti letech. Prudce se snížily především ceny energií. Dnešní údaje statistického úřadu INSEE naznačují, že ve druhé největší ekonomice eurozóny roste nebezpečí deflace, napsala agentura Reuters.

Ceny energií se proti loňskému lednu snížily o více než sedm procent. Souvisí to s propadem cen ropných produktů. Ceny výrobků zpracovatelského sektoru se snížily o 1,4 procenta.

Meziroční míra inflace ve Francii dosáhla záporných hodnot naposledy v říjnu 2009, kdy se ceny snížily o 0,2 procenta.

Oproti prosinci byly spotřebitelské ceny ve Francii nižší o 1,1 procenta. Statistici upozornili, že vliv na ně měly i povánoční slevy.

Francouzská socialistická vláda opakovaně upozorňovala na nebezpečí úplné deflace v zemích platících eurem. Přetrvávají deflace a s ní spojená spirála klesajících cen vzniká, když spotřebitelé odkládají nákupy v naději, že zboží časem ještě zlevní. Podle analytiků je ale hrozba trvalejší deflace ve Francii nadále jen omezená.

"V pásmu záporné inflace bychom teď několik měsíců měli zůstat, nemyslím si ale, že tu je hrozba deflace, protože vyhlídky růstu se zlepšují, což by mělo pomoci inflaci," sdělil podle agentury Reuters ekonom společnosti BNP Paribas Dominique Barbet.

Obavy z přetrvávající deflace zmírnil i další dnešní údaj. Takzvaná jádrová inflace, očištěná o nejvíce kolísavé položky jako energie, po dvou měsíčních poklesech v l ednu stoupla meziročně o 0,2 procenta.

Ceny podle dalších dnešních dat klesly v lednu v meziročním srovnání i ve Finsku, kde se snížily poprvé od ledna 2010. Meziroční pokles spotřebitelských cen zažila v lednu i celá eurozóna, odhadl v lednu evropský statistický úřad Eurostat.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

FAZ: ECB požaduje po Řecku zavedení kapitálových kontrol
19.2.2015 10:15
Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) tlačí Evro...
Pražská burza klesá čtvrtým dnem v řadě; evropské trhy stahuje dolů ropný sektor
19.2.2015 10:30
Pražská burza otevírá mírným poklesem o 0,2 % a ani čtvrtý den v tomto...
Air France - KLM - ztráty kvůli stávkám, převážily efekty z úspor nákladů
19.2.2015 11:16
Dnes ráno své výsledky za rok 2014 představila letecká společnost Air ...

Váš názor
  •  
    19.2.2015 14:38

    Žasnu nad tím, jak dalece jsou centrální banky a finanční analytici odtrženi od reálného života většiny lídí. Teoreticky ty jejich poučky o deflaci platí. V praktickém životě jsou to ale nesmysly a to ze dvou důvodů - po prvé, když ceny energií klesají ale ostatní tovary/služby jsou stabilní, není to fakticky žádná deflace z hlediska spotřebitelského chování. Já nevypnu televizi a pračku a lednici s tím, že je zapnu až bude elektřina levnější, neodložím cestu autem až bude benzin levnější. To, čeho nákup můžu odložit není levnější - auta, počítače, nábytek, oblečení, obuv a podobně. Po druhé - spotřebitelé se nechovají podle toho, co říká statistický úřad nebo centrální banka o inflaci ale podle toho jak ji subjektivně vnímají oni. Když si běžný člověk z ulice myslí, že je inflace 5%, ačkoliv je třeba jednoprocentní deflace, tak jeho nákupní chování se odvíjí od toho, že "všechno je pořád dražší, mámo, kupme to teď". A je celý rad studií u nás i na západě, které prokazují, že vnímaná inflace je o 5 až 10 bodů vyšší než skutečná. Proč nevyjde pan Singr někdy ze své věže ze slonové kosti a nezeptá se lidí na ulici co si myslí, když nakupují a jak a proč se u toho chovají......
    Vlado
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data