Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett hledá svého následovníka; nemá to být jen “stock picker”

Buffett hledá svého následovníka; nemá to být jen “stock picker”

04.05.2015 13:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Warren Buffett se na výroční schůzi akcionářů rozpovídal o tom jaký by měl být jeho nástupce v roli CEO Berkshire Hathaway. Slavnému investorovi je 84 let a již nějakou dobu se spekuluje, kdo by mohl nahradit takto výrazného investora v sedle společnosti. Nový CEO prý bude potřebovat nejen schopnosti v investování, ale i zkušenosti z operativního řízení.

Jedním kandidátem, kdo by mohl Warrena Buffeta nahradit je jeho syn Howard s tím, že investice společnosti by mohly být řízeny současnými manažery Toddem Combsem a Tedem Weschlerem. Berkshire má portfolio v hodnotě 100 mld. USD s největšími podíly ve Wells Fargo & Co. a také v Coca-Cole. Oba dva pracovali jako manažeři hedge fondů. Oba byli najati v posledních pěti letech, aby pomohli Berkshire Hathaway lépe investovat. Od té doby se však jejich pracovní závazky rozšířily o řadu další aktivit.

Přesto jména reálných kandidátů jsou stále tajná a nikdo z přítomných na výročním setkání nepoložil přímou otázku, kdo těmito kandidáty aktuálně jsou. Investoři již delší dobu spekulují nad dvěmi osobami - Ajit Jain a Greg Abel. Oba byli zmíněni v různých dopisech od Charlese Mungera (91 let), který se podílí na řízení Berkshire Hathaway. Oba v současné době dohlíží na určitou část portfolia společnosti.

Na sedánku v sobotu také Buffett řekl, že hledá někoho, kdo má konkurenceschopné silné stránky a silný dobrý charakter. Což je něco co u řady finančních manažerů v dnešní době postrádá.

V pátek vyšly na světlo světa finanční výsledky Berkshire Hathaway Inc. Společnost zvýšila čistý zisk o 10 % v 1Q15 díky růstu příjmu z investic do divize pojištění a také zlepšeným výkonem železniční společnosti v portfoliu firmy. Firma Burlington Northern Santa Fe benefitovala z obnovy svých technologií, rozšíření linek, lepších povětrnostních podmínek a také nižších cen pohonných hmot.

Ukazuje to, jak robustní je diverzifikovaný model společnosti, kdy špatný výkon jedné divize je nahrazován dobrý výkonem jiné divize. V aktuálním čtvrtletí dobrý výkon pojišťovací divize nahrazoval slabý výkon utilities a obnovitelných zdrojů energie.

Zisk celé firmy v 1Q15 se dostal na hodnotu 5,16 mld. USD což je slušný výsledek ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, kdy zisk dosáhl “pouze” 4,71 mld. USD.

Berkshire také oznámil, že dokončil akvizici autodealera Van Tuyl Group, který se nově bude jmenovat Berkshire Hathaway Automotive.

Na účtě Berkshire zůstává na konci čtvrtletí úctyhodných 64 mld. USD v hotovosti.

Zdroj. Bloomberg, WSJ


Čtěte více:

MMF: Čínská měna už nebude podhodnocená
04.05.2015 11:34
Mezinárodní měnový fond (MMF) se poprvé po více než deseti letech chy...
US ekonomika, britské volby, výsledky bank v ČR ... týdenní výhled
04.05.2015 11:10
Hlavní události tohoto týdne se z pohledu makra budou točit kolem amer...

Váš názor
  • Jen a aby..
    04.05.2015 15:02

    Jen a aby synáček nebyl druha Paris Hilton, ta by mu to hned rozhazela. Na takove meni si brousi zuby urcite kdejací manageri typu Kozeny, Krejčíř apod., kteří to co daval k sobe cely život, tak zase hezky rozpropdaj. Myslím, že až to někdo prevezme, tak to bude rychlý, takový Lehman brother II., pád.
    Katka
  • to by mě zajímalo
    04.05.2015 14:00

    jestli s těmihle nároky někoho najde... To je jak hledání ideální ženy :)
    Bo
Aktuální komentáře
03.12.2025
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  
11:06Anthropic plánuje v příštím roce IPO
10:33Airbus kvůli vadě trupových panelů snížil cíl dodávek na letošní rok
8:50EU ukončí dovoz ruského plynu do roku 2027. Maďarsko a Slovensko přehlasovány
8:45Rozbřesk: Čína chce bojovat s průmyslovou deflací. Co to znamená pro Evropu a Česko?
8:43Nový AI čip od Amazonu, úvěrové riziko Oraclu na maximu od krize a zákaz dovozu ruského plynu do EU  
6:00Google se veze na AI vlně, pro Apple je umělá inteligence stále hrozbou?
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/25 Q2, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Macy's Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Salesforce Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
UiPath Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)