Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Výsledky VIG v 1Q15 - zisk před zdaněním poklesl; přesto v souladu s očekáváním (+komentář analytika)

    Výsledky VIG v 1Q15 - zisk před zdaněním poklesl; přesto v souladu s očekáváním (+komentář analytika)

    20.05.2015 8:16, aktualizováno: 20.5. 8:59
    Autor: Pavel Petr, Patria Online

    Aktualizováno

    Pojišťovací skupina VIG dnes ráno oznámila svoje kvartální výsledky pro první čtvrtletí tohoto roku.

    VIG dosáhl čistého zisku ve výši 98,8 mil. EUR, když očekávání trhu byla nastavena na 103 mil. EUR. Dá se říci, že VIG splnil to co se ohledně zisku očekávalo.

    Zisk před zdaněním byl 130,9 mil. EUR, poklesl tak o 15,2 % yoy. Příspěvek neživotní části byl o 16,4 % meziročně nižší (tedy 79 mil. EUR), životní pojištění příneslo 52 mil. EUR. Všechny země přispěly pozitivně k ohlášenému výsledků i za obtížných podmínek historicky nízkých úrokových sazeb, které tak ovlivňují finanční výsledek společnosti. Z celkového zisku před zdaněním představuje největší díl právě Česká republika s 46 mil. EUR, v Rakousku došlo k meziročnímu propadu o 31 % a stalo se tak až druhým nejvýznamnějším trhem v rámci skupiny. Kromě nízkých úrokových sazeb působily na zisk před zdaněním také úrokové výdaje vztahující se k podřízeným dluhopisům z února 2015.

    Hodnota předepsaného pojistného dosáhla výše 2,8 mil. EUR což je nepatrně na konsensem. Objem předepsaného pojistného se zvýšil o 0,9 % navzdory poklesům objemu předepsaného pojistného v zemích jako Rakouskou, Česká republika nebo Polsko. Tento negativní dopad byl plně kompenzován dobrý růstem předepsaného pojistného v Rumunsku, kde je to výsledkem zvýšené aktivity prodejních oddělení, všeobecně se zlepšujícími ekonomickými podmínkami a pozitivní kooperací s BCR. Přínosem byl také solidní dvouciferný růst zemích jako Turecko, Srbsko nebo Albánie.

    Ukazatel combined ratio dále poklesl o jeden procentní bod na 96,3 %. Combined ration se skládá z claims ratio a cost ratio. Po zkombinování lze jako zbylou část do 100 % označit za určitou formu ziskové marže. V rámci geografického dělení si stále velmi dobře vede právě Česká republika, kde se tento ukazatel stále ještě drží pod 90 % i když meziročně vzrostlo o 4,3 procentího bodu.

    V České republice skupina předepsala celkové pojistné v objemu 457,8 mil. EUR. To představuje meziroční nárůst o 6,6 % v oblasti pojištění vozidel a kasko pojištění. V oblasti životního pojištění rostl objem o 2,7 %. Česká republika se ziskem před zdaněním 49 mil. EUR se stala zemí s největším příspěvkem k zisku celé skupiny navzdory zvýšeným výdajům na vyplacené pojistné vztahující se ke škodám způsobených počasím nebo živelnými pohromami.

    Hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora hodnotí výsledky VIG jako NEUTRÁLNÍ a říká, že neočekává žádnou velkou tržní reakci. Patria doporučuje evropské finanční instituce jako celek, radí však podvážit v portfoliích pojišťovny ve prospěch bank. A mezi pojišťovnami by Sýkora preferoval spíše AXA nebo NN Group, kvůli vyšší dividendě a nížší citlivosti na úrokové sazby, než zmiňovanou VIG.




    Čtěte více:

    Makrodata z USA a Japonska pomohla většině akciových trhů v Asii k růstu
    20.05.2015 8:14
    Většina asijských akciových trhů po úterním obchodování připisovala zi...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data