Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky NWR v 2Q15 (+ komentář analytika)

Výsledky NWR v 2Q15 (+ komentář analytika)

20.08.2015 8:14, aktualizováno: 20.8. 8:58
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Těžař NWR dnes před otevřením pražského obchodního parketu zveřejnil své hospodářské výsledky za druhý kvartál letošního roku a současně údaje za 1H15.

Společnost oznámila, že v 2Q15 hospodařila se ztrátou 14,1 milionu euro, provozní ztráta dosáhla úrovně 6,3 mil. EUR. Firma v 2Q utržila 151 mil. EUR a tržby za první letošní pololetí činily 286 mil. EUR.

Tržby v 1H15 klesly o 17 % na 286 mil. euro a to navzdory vyšší průměrné realizované ceně u kvalitnějšího koksovatelného uhlí (průměrná cena +7 % na 93 EUR/t). Koksovatelné uhlí přitom v 1H15 tvořilo 62 % celkové produkčního mixu NWR. Průměrná realizační cena energetického uhlí se naopak o desetinu snížila na 52euro za tunu. Společnosti též narostly náklady spojené s těžbou (o 11 %), což v kombinaci se sníženou produkcí (-20 %) vedlo v 1H15 k poklesu EBITDA na 3 mil. EUR (-16 mil. EUR y/y).

Investiční výdaje se v 1H15 snížily o 11 % na 22 mil. EUR, přičemž firma plánuje v letošním roce utratit na investicích 30-40 mil. EUR.

Společnost v 1H15 (ke konci června) disponovala hotovostí ve výši 89 mil. EUR a NWR vydalo varování, že pokud bude pokračovat současný pokles v cenách uhlí, hrozí společnosti v příštím roce vysychání hotovostních fondů. Finanční ředitel NWR však prohlásil, že je příliš brzy, aby bylo zjevné, zda bude splněn cíl na úrovni hotovosti pro letošní rok.

Čistá ztráta v 2Q15 dosáhla úrovně -12,8 mil. EUR (vs. -30,2 mil. v 2Q14), přičemž trh očekával ztrátu ve výši 21 milionů euro. Ukazatel EBITDA v 2Q15 (+5 mil. EUR) byl naopak v souladu s očekáváním trhu. NWR současně zaknihovalo kladný čistý provozní cash flow ve výši 11,2 mil., což po očištění o investiční výdaje ve výši 7 mil., znamená celkový nárůst čistého CF o více než 4 mil. euro.

Názor Patria


Hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora hodnotí zveřejněná data jako mírně positivní zejména proto, že se (alespoň v 2Q15) podařilo zastavit sestupný trend na úrovni čistého cash flow.






Čtěte více:

Výsledky Stock Spirits ve 1H15 - zisk i tržby klesají kvůli tvrdé konkurenci v Polsku
20.08.2015 8:21
Stock Spirit dnes před trhem ohlásil svoje pololetní výsledky. Zisk po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659
12:25Pět procent minulostí? Čína si stanovila nejnižší cíl ekonomického růstu od roku 1991
10:57Ropa zlepšila náladu v Evropě, klíčové stále zůstává odblokování Hormuzu  
10:09Sebevědomý Broadcom příští rok očekává 100 miliard dolarů z prodeje AI čipů
9:3215 procent poprvé, podruhé … Zvýší Trump fakticky globální clo v tomto týdnu?
9:31Válka na Blízkém východě může vyvolat globální vlnu inflace
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst