Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Norský Telenor chce odprodat svůj podíl ve Vimpelcomu

Norský Telenor chce odprodat svůj podíl ve Vimpelcomu

05.10.2015 8:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Norská telekomunikační společnost Telenor se chce zbavit svého podílu 33 procent v ruském Vimpelcomu. Telenor již v minulosti měl často otevřené spory s dalším hlavním akcionářem Vimpelcomu, ruským miliardářem Michailem Fridmanem, kvůli strategii firmy.

Bývalý generální ředitel Telenoru loni opustil správní radu Vimpelcomu poté, co se ukázalo, že firma, která má sídlo v Amsterodamu, je vyšetřována americkou Komisí pro cenné papíry a burzy a nizozemskými úřady kvůli podezření z úplatků v souvislosti s jejími operacemi v Uzbekistánu.

"Telenor Group prozkoumá všechny možnosti, jak se zbavit svého podílu ve Vimpelcomu," uvádí se v prohlášení. Za jak dlouho se chce podílu zbavit, však zatím firma nestanovila.

Telenor dodal, že ve třetím čtvrtletí zaúčtuje nehotovostní odpisy v souvislosti se snížením hodnoty majetku 7,5 miliardy norských korun (21,7 miliardy Kč).
Oznámení přichází necelé dva měsíce poté, co se generálním ředitelem Telenoru stal Sigve Brekke. Vedení firmy převzal od Jona Fredrika Baksaase, napsala agentura Reuters.

Tržní hodnota Vimpelcomu za poslední rok klesla o téměř 40 procent. Společnost trápí mimo jiné propad příjmů způsobený vývojem směnných kurzů a ekonomickým poklesem v Rusku a na Ukrajině a regulační omezení na některých trzích jako Itálie. Podíl Telenoru má hodnotu zhruba 20 miliard NOK (57,8 miliardy Kč).

Telenor dodal, že se dále hodlá zaměřit na své hlavní operace. Společnost expanduje na rychle rostoucích trzích Asie a Evropy, kde těží z růstu poptávky po mobilních službách.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

TopFiveTech - Google má nové hračky; Apple překonal rekord v prodeji iPhonů a Twitter boří dogma - tweet bude delší
02.10.2015 17:02
Google představil nové produkty. Jedná se o vlajkovou loď Nexus 6P ve ...
SB snížila výhled růstu rozvíjejících se zemí východní Asie
05.10.2015 8:12
Světová banka snížila výhled růstu rozvíjejících se zemí východní Asie...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD