Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký sektor služeb kráčí kupředu, index ISM se slušně zvýšil

Americký sektor služeb kráčí kupředu, index ISM se slušně zvýšil

04.11.2015 16:17, aktualizováno: 4.11. 16:47
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Průzkum ISM v nevýrobním sektoru dopadl za říjen velmi slušně. Hlavní index aktivity se zvedl na 59,1 bodu, zatímco trh byl podle konsensu naladěn na mírný pokles na 56,5 bodu. Také dílčí indexy se dočkaly vylepšení a to včetně indexu zaměstnanosti. Ten se posouvá na 59,2 z 58,3 bodu, což jsou solidně vysoké hodnoty. Ještě lepší to je u nových objednávek a produkce.

Firmy působící ve velkoobchodu přímo uvádějí, že byznys pokračuje ve vysokém tempu, a věří, že to souvisí s levným benzínem vylepšujícím finanční situaci zákazníků. Silný měsíc konstatují také maloobchodníci. Dopravní firmy nabírají zaměstnance před vrcholem sezóny. Finanční služby uvádějí stabilní byznys. Firmy poskytující specializované služby sice hovoří o stabilním hospodářském růstu, ale také o náhlém nárůstu opatrnosti zákazníků při výdajích nad rámec běžné spotřeby. Zdravotnické služby jsou negativně ovlivněny úpravou regulace.

Celkově jsou výsledky průzkumu v nevýrobním sektoru určitě dobré. Zářijový pokles hlavního indexu byl překonán a přišel návrat zpět do blízkosti letošních maxim. Služby tedy stále projevují značnou odolnost, přestože průmyslu se nedaří. Důvodem může být menší zranitelnost dolarem a zahraniční poptávkou. Jiným slovy se právě zde projevuje odolnost daná uzavřeností ekonomiky. Služby by měly dál profitovat z rostoucí domácí poptávky.

Report ISM rovněž přináší pozitivní indikaci před pátečními daty z trhu práce. Stejně jako v případě zprávy ADP, jež vyšla dříve během dneška, platí, že v poslední době nešlo o indikaci spolehlivou. Na druhou stranu tu už máme příznivý vývoj žádostí o dávky, ADP i ISM ve službách a dohromady tyto náznaky přece jen zvedají šance, že se trh práce podle oficiálních dat za říjen značně zlepší. Náznak negativním směrem poskytl zejména průmyslový index ISM.

-1


Čtěte více:

Americké firmy nabírají zaměstnance slušným tempem, aspoň podle reportu ADP
04.11.2015 14:34
Zpráva institutu ADP hovoří o tom, že americký soukromý sektor vytvoři...
Deficit amerického zahraničního obchodu se v září značně snížil
04.11.2015 14:41
Zatímco v srpnu zahraniční obchod překvapil vysokým deficitem, září př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data