Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny železné rudy se stále propadají, obrat možná přijde s nástupem zimy v Číně

Ceny železné rudy se stále propadají, obrat možná přijde s nástupem zimy v Číně

25.11.2015 12:09
Autor: Pavel Daniel

Ceny železné rudy spadly na nové minimum. Podle mínění komoditních expertů stojí za posledním vývojem propadu ceny železné rudy škrty čínských firem, které výrazně ovlivňují poptávku po komoditě. Cena železné rudy se tak dostala na nejnižší úroveň za posledních šest let. Problémem navíc je, že nabídka komodity na trhu výrazně převyšuje poptávku a také to, že cena železné rudy byla prý nadhodnocena kvůli očekáváním, která počítala s rostoucí poptávkou po komoditě.

Analýza investiční banky Goldman Sachs Group Inc. Nedávno uvedla, že globální trh s ocelí, jejíž výroba spotřebovává komoditu, se nyní vyznačuje jasně převyšující nabídkou. Navíc spotřeba oceli zůstává v Číně velmi slabá. Ocelárny musí čelit propadům ceny oceli, což si bere daň v podobě nižších ziskových marží. Podle některých názorů, které citovaly zpravodajské agentury, se ocelářský průmysl v Číně dostává do kritického bodu. Výsledkem může být to, že cena za metrickou tunu železné rudy může spadnout až pod 40 Amerických dolarů ještě před koncem roku 2015. A to se může podepsat pod tím, že ocelárny ve světě budou muset snížit výrobu. Takový názor zastává například Andy Xie, bývalý hlavní ekonom Morgan Stanley, nyní nezávislý ekonomický expert.

Prognóza Iron & Steel Association počítá s tím, že výroba surové oceli klesne příští rok v Číně o 23 milionů tun na 783 milionů tun. Čínské ocelárny se potýkají s vyššími náklady na financování provozu, i přes snížení úrokových sazeb v Číně. Naopak těžaři železné rudy sázejí na to, že vyšší produkce jim umožní snížit náklady a zvýšit podíl na trhu, zatímco méně výkonným dodavatelům může dojít při stávající situaci na trhu dech. Zástupci firem uvedli, že s nástupem zimy v Číně může dojít k jisté úlevě v propadu cen. A to proto, že lokální producenti železné rudy budou nuceni omezit dodávky a společnosti budou reagovat na zvýšenou poptávku po železné rudě ze zámoří.

Zdroj: Reuters

 


Čtěte více:

Ranní káva Jana Bureše - Dopady aféry „Dieselgate
25.11.2015 10:56
Záznam ranní kávy s Janem Burešem a jeho hostem na téma: Dopady aféry...
Turci společně s bombardérem sestřelili i vlastní měnu
25.11.2015 10:33
Evropské akciové trhy dnes po ránu posilují a alespoň částečně umazáva...
Rusko vrací úder, předalo nótu tureckému velvyslanci a připravuje odvetu
25.11.2015 10:59
Ruské ministerstvo zahraničí si povolalo tureckého velvyslance, aby mu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů