Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza prohlubuje sedmiletá minima

Pražská burza prohlubuje sedmiletá minima

14.06.2016 10:15
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza pokračuje v sestupu již pátým dnem v řadě, když oslabuje o 1 % a klesá na nová více než sedmiletá minima. Západoevropské burzy otevírají rovněž dalším propadem, když poslední průzkumy z Velké Británie indikují rostoucí počet příznivců odchodu VB z EU. Středoevropské burzy také zůstávají pod tlakem prodejců, když maďarský BUX klesá o 1 %, polský WIG 20 ztrácí 0,6 % a rakouský ATX odevzdává 0,5 %.

Ve volném pádu pokračují akcie ČEZ, které včera ještě dokázaly nalézt podporu na 400 , avšak dnes tuto úroveň již neudržely a klesají o 2,3 % na 393 . Po nedávné rally pokračuje v poklesu i cena silové elektřiny, když kontrakt s dodávkou v příštím roce klesá na německé burze o 0,4 % na 26,15 EUR/MWh. Akcie ČEZ prohlubují svou ztrátu za posledních šest dní již na 15 %.

Určitou známku stabilizace vidíme po sérii prudkých výprodejů u akcií Erste Bank, které zatím stagnují kolem 567 . Akcie evropských bank zatím pouze zpomalují propad, když po sérii čtyř strmých propadů oslabuje index Stoxx 600 Banks o mírnějších 0,7 %. Akcie Komerční banky oslabují o 1,1 % na 872 , když za poslední týden odepsaly 100 .


Čtěte více:

Technická analýza - Euro nedokázalo překonat technické úrovně a míří zpět k pátečnímu low
14.06.2016 9:34
EURUSD: Měnový pár se pohybuje u denního pivotu. Oscilátor relativní ...
ČNB: Finanční sektor je odolný, banky by ustály i silnou recesi
14.06.2016 10:11
Odolnost finančního sektoru v ČR vůči možným nepříznivým šokům je ješt...

Váš názor
  •  
    14.06.2016 10:36

    Něco divného se děje na pražské burze. Jedna z nejlepších ekonomik Evropy má absolutně nejhorší výsledky na burze. Asi to není ve kvalitě akcií, ale v pravidlech obchodování.
    juniper
    •  
      14.06.2016 14:39

      Je to o kvalitě akcií . Na burzu v Praze nejsou přijímány kvalitní akcie ( např. ČSOB nikdy nepřišla) . Naopak přicházely akcie firem v problémech ( ECM, AAA, NWR) a ještě k tomu byla cena IPO vysoká. U mnoha akcií se cena propadla proti IPO na jen několik procent , u některých akcií ( NWR, ORCO, atd) pod 1%. Jiné akcie jsou hluboko pod IPO. Například akcie VIG byla přijata na burzu v Praze v roce 2008 za cenu 1 380 Kč. Za 8 let obchodování na burze nebyla společnost ani jednou za celý kalendářní rok ve ztrátě . Za rok 2015 mela nejnižší zisk 98,2 mil. euro . Od roku 2008 do roku 2015 byl čistý zisk celkem 2 658 mil. euro. Dnes se prodává za 461 Kč což představuje 33 % ceny úpisu ( 1 380 kč). S tolika akciemi které od IPO téměř jen klesají se na jiných burzách člověk nesetká.
      samuraj
Aktuální komentáře
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - CPI, y/y