Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Majitel Zary válcuje H&M; Může však raketový růst trvat věčně?

Majitel Zary válcuje H&M; Může však raketový růst trvat věčně?

15.06.2016 11:39
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Majiteli řetězce obchodů s módou nejen značky Zara, španělskému Inditexu, stoupl díky rychlému modelu distribuce zisk natolik, že nejen překonal tržní očekávání, ale i konkurenčního švédského maloobchodníka Hennes & Mauritz. Provozní zisk Inditexu stoupl za tři měsíce do dubna o 6 procent na 705 milionů eur. Španělská společnost, do jejíhož portfolia značek se řadí kromě Zary i Bershka nebo Massimo Dutti, tak překonala odhady analytiků na úrovni 696 milionů eur. V prvních týdnech druhého čtvrtletí tržby Inditexu stouply o 15 procent bez ohledu na výkyvy měnových kurzů. H&M v květnu zaznamenala nárůst příjmů o 9 procent.

Výsledky Inditexu v prostředí, kde většina maloobchodníků bojuje s propadem příjmů mimo jiné kvůli nepřízni počasí, jasně ukazují na sílu obchodního modelu španělského maloobchodního giganta. Právě Inditex je totiž s více než 7000 obchody v 90 zemích světa tím největším maloobchodníkem s oblečením vůbec. Majitel Zary se však postavil k situaci v odvětví chytře a místo, aby otevíral další a další kamenné obchody, se soustředil na online prodeje. Tato strategie se evidentně vyplácí. Zákazníci nakupující na internetu totiž stejně chodí zboží obvykle vracet do kamenných prodejen, kde si nakonec vyberou a následně koupí další oblečení nebo doplňky. E-Commerce by podle šéfa Inditexu mohl letos představovat až 6procentní podíl na tržbách.

Již přesně jeden rok si Inditex drží výjimečně vysoké tempo růstu tržeb. Nabízí se tak otázka, zda taková raketa může letět vzhůru věčně. Společnost, jejíž zakladatelem je druhý nejbohatší muž světa Amancio Ortega, chce mít do konce roku online na evropském trhu a v Turecku všechny svoje značky. Vzhledem k tomu, že ve Španělsku má společnost nejen svou centrálu, ale také základnu pro většinu výrobních a logistických aktivit, na majitele Zary dopadá mzdová inflace ve Španělsku. Tamní mzdy rostou již dva roky, nyní se zvedají o 5 procent a to by mohlo výrazně ovlivnit marže Inditexu v následujících letech.

Akcie majitele Zary ve srovnání s konkurenční H&M za poslední rok

zaza hm.png

Inditex modře, H&M bíle. Akcie Hennes & Mauritz dnes dopoledne připisovaly více než procento, Inditex získal dokonce přes 3 procenta.


Zdroj: BBG


Čtěte více:

Měny se před Fedem zklidnily, libra lehce koriguje ztráty
15.06.2016 10:29
Hlavní událost dnešního dne přijde až večer. Výsledek jednání měnového...
Mzdy v Británii udržely tempo, nezaměstnanost klesla
15.06.2016 10:41
Data z britského trhu práce přinášejí dobré zprávy. Míra nezaměstnanos...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m