Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy půjde Spotify na burzu? Zatím jen hlásí padesát milionů předplatitelů

Kdy půjde Spotify na burzu? Zatím jen hlásí padesát milionů předplatitelů

03.03.2017 14:03
Autor: Pavel Daniel

Fenomén online hudebního průmyslu, společnost Spotify, dosáhla padesáti milionů předplatitelů. No a co, říkáte si, jenže zpravodajské agentury Reuters a Bloomberg se shodují v jednom: Navýšením počtu předplatitelů dal Spotify své konkurenci jasný signál, že před ní zvyšuje náskok a mění ke svému obrazu internetový hudební průmysl. Firma by ale neměla otálet s uvedením svých akcií na burzu.

Apple Music, SoundCloud a Google, coby nejbližší soupeři Spotify, mohou jen závidět. Spotify Ltd. roste doslova šíleným tempem, shodují se komentátoři, když uvedla, že zatímco ještě před rokem měla 30 milionů předplatitelů, nyní už atakovala hranici padesáti milionů předplatitelů po celém světě. Konkurent Apple Inc., který minulý měsíce uvedl, že v placených hudebních službách má více než 20 milionů zákazníků, tak zaostává. Nemluvě o dalším hráči na trhu - SoundCloud.

Růst zákazníků = udržitelný byznys model

Další shoda ohledně růstu platících zákazníků vládne v táboře analytiků. Ti totiž říkají, že nárůst počtu platících zákazníků může rychleji přesvědčit investory, kteří čekají na primární emisi Spotify na burze, že je firma schopná při stávajícím byznys modelu zajistit udržitelné podnikání, včetně dalšího rozvoje. Spotify Ltd., který je nyní nerentabilní, generuje veškeré své tržby z předplatného, ačkoli hudební služba má i desítky milionů dalších uživatelů, kteří využívají službu zdarma, podporovanou reklamou. Spotify si účtuje základní předplatné ve výši 9,99 amerického dolaru za měsíc a nabízí také propagační akce a slevy, včetně předplatného ve výši 4,99 dolaru, určeného studentům.

Agentura Bloomberg uvedla, že nástup hudebních streamovacích služeb, jako právě Spotify, či jeho konkurentů, vedl k oživení hudebního průmyslu. A dokládá to statistikami – prodeje hudebních nahrávek za rok 2016 podle výzkumné agentury Midia, vzrostly o 7 procent, což bylo nejrychlejší tempo růstu za posledních 20 let. Z celkového rekordního koláče příjmů za prodej hudebních nosičů ve výši 16,1 miliardy dolarů, si streamingové služby vzaly 5,4 miliardy dolarů.

Kdy bude primární emise Spotify?

Nyní se netrpělivě čeká na to, až Spotify oznámí termín vstupu na burzu. Agentura Bloomberg uvedla, že by ale neměla příliš dlouho otálet a váhat. Faktem totiž je, že i přes oznámený nárůst počtu předplatitelů, konkurence rozhodně nespí. Například SoundCloud Ltd. nedávno, jako první mezi poskytovateli hudebního streamu, snížil ceny předplatného, které nyní činí 4,99 dolarů za měsíc. SoundCloud deklaroval, že za tuto cenu dostane uživatel 120 milionů skladeb, žádné reklamy a schopnost poslouchat v režimu offline. Za stejné předplatné, jako Spotify, tedy 9,99 dolaru za měsíc, pak může posluchač využít více než 150 milionů skladeb, a další prémiový obsah.

Agentura Midia pro Bloomberg uvedla, že zákazníci online streamovacích služeb hledají specializované služby, kterých zatím na trhu není moc. Velký zájem by údajně byl o využívání konkrétních žánrů či demografických služeb, jejichž cena by se mohla dostat i pod 3 USD/měsíc.




 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: Yellenová s Fischerem dnes potvrdí záměr Fedu zvýšit v půlce března úroky
03.03.2017 9:12
Tento týden přinesl jednu zásadní změnu - trhy výrazně zvýšily své sáz...
Technická analýza: Eurodolar může vyčkávat na večerní projev J. Yellenové
03.03.2017 9:38
Eurodolar testoval hodnotu 1,0500 EURUSD, kterou se však dolaru nepoda...
Pražská burza v závěru týdne odevzdává zisky, přesto míří k týdennímu růstu
03.03.2017 10:05
Pražská burza v závěru týdne klesá o 0,44 %, ale přesto míří k 1,3% tý...
Klidný dolar, klidné dluhopisy. Trh čeká na ujištění o vyšších sazbách Fedu
03.03.2017 10:24
Změny na hlavních měnových párech jsou dnes ráno poměrně malé. Eurodol...
Česká ekonomika loni zpomalila. Není ale důvod k obavám
03.03.2017 10:28
Česká ekonomika v uplynulém roce zpomalila a oproti roku 2015 rostla p...
Bitcoin už je dražší než unce zlata
03.03.2017 10:49
Hodnota kybernetické měny bitcoin poprvé překonala cenu jedné unce zl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.10.2025
22:05Americké akcie mažou zisky na konci obchodního týdne  
17:13Zvýší AI schopnost splácet vládní dluhy - pár dalších poznámek
15:24Braňo Soták: Amazon drží pozice v rámci AI závodu a vylepšuje probitabilitu  
15:15Traders Talk: Fed v mlze, Amazon roste, Meta pálí peníze a ČEZ vyčerpal růstový prostor
13:44Apple zveřejnil zisky i tržby nad odhady Wall Street. iPhone 17 by se měl stát hvězdou Vánoc  
13:01Nvidia uzavřela lukrativní dohodu v Jižní Koreji. Tamní vládě a firmám dodá 260 tisíc AI čipů
12:38Perly týdne: Gates, Dalio a Woodová o AI a bublině
11:18Evropa sklouzává níž, ale Wall Street má našlápnuto k obratu vzhůru  
11:02Reddit roste téměř 70% tempem a týdně ho navštíví 444 milionu uživatelů. Akcie si v pre-marketu připisují +12 %  
10:50O Warner Bros. Discovery je velký zájem. Do boje vstupuje také Netflix
10:03Analytik k výsledkům Erste Bank: Silný úrokový výnos táhne výsledky, investoři čekají na Polsko  
9:21Rozbřesk: Koruna se po silném HDP stabilizuje a vyčkává na ČNB
8:51Erste zvyšuje výhled, Meta láme rekordy, Apple brzdí Čína a cloud Amazonu se dále nafukuje  
8:19Erste Bank ve 3Q překonala odhady Patrie a navýšila výhled. Čistý zisk vzrostl na 901 mil. EUR
30.10.2025
22:07Americké akciové trhy korigují  
22:02Apple překonal odhady a očekává, že příští kvartál bude nejlepší v historii
21:33Cloud Amazonu zaznamenal největší růst od konce roku 2022. Akcie míří o deset procent výše
17:20Akciový trh vs. zlato. Splatí AI dluhy?
15:57Jak rozpoznat bublinu na AI a na co si dát pozor
14:41Stabilní sazby a silná koruna dokončí proces dezinflace, myslí si Seidler

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AbbVie Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Acerinox SA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Colgate-Palmolive Co (09/25 Q3, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Chevron Corp (09/25 Q3, Bef-mkt)
Intesa Sanpaolo SpA (09/25 Q3, Aft-mkt)
LyondellBasell Industries NV (09/25 Q3, Bef-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
11:00Linde PLC (09/25 Q3)
11:30Exxon Mobil Corp (09/25 Q3)
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago