Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Facebook drží tempo růstu, AstraZeneca má problém kvůli klinickému testu

Summary: Facebook drží tempo růstu, AstraZeneca má problém kvůli klinickému testu

27.07.2017 16:04
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Dnešek je přímo přeplněn korporátními výsledky, jež dominují titulkům na všech frontách. Převážně se jedná o pozitivní překvapení, ale poněkud nečekaně mají navrch výsledky amerického korporátního sektoru. Níže přinášíme stručný přehled několika vybraných titulů. 

Evropa: 

Total
(DIP):

Výsledky za 2Q17, ale koneckonců i za 1H17 ve většině ohledů stvrzují naši investiční tezi. Nákupní doporučení opíráme o profitabilně rostoucí objem produkce, jenž by měl podepřít generovaný cash flow a vyplácenou dividendu. Produkce vzrostla ve 2Q17 meziročně o 3 % na 2500 kboe/d především zásluhou nových projektů v Africe a na blízkém/středním Východě. Ruku v ruce s produkcí roste i provozní cash flow (+33 % yoy na 5,3 mld. USD) podpořen nákladovými škrty. Čistý zisk posílil o 14 % na 2,5 mld. USD, přičemž cena ropy Brent je oproti 2Q16 výš jen o 9 %. O poznání lepší provozní metriky dovolují nadále progresivně snižovat zadlužení. Čistý dluh v poměru k vlastnímu kapitálu tak klesá na 20 %. Robustní bilance umožňuje další investice do nákladově efektivních depozit v Iráku, Íránu a Kataru. Volný cash flow dosáhl v 1H17 na 3,1 mld. USD. Čtvrtletní dividenda zůstává na 0,62 EUR/akcii (DY 5,7 %). Akcie mírně ztrácejí, přesto zůstávají v seznamu DIP s nezměněným doporučením koupit. 

Airbus (DIP):

O poznání hůře si dnes vede další francouzský blue-chip Airbus. Hlavním problémem je slabý odbyt superjumba A380, v důsledku čeho je společnost nucena snížit produkci modelu na pouhých 8 kusů ročně počínaje rokem 2019 (28 v roce 2016, 15 letos). Obrovské náklady na vývoj (25 mld. EUR) jsou tak nejspíš v nenávratnu. Navíc se stále nedaří vyřešit problém s vadami Pratt & Whitney motorů u klíčového modelu A320neo, což se projevuje na nižších dodávkách. Provozní zisk tak klesl meziročně o 27 % na 859 mil. EUR (zatížen taktéž 70 mil. EUR opravnými položkami u vojenského transportu A400M), zatímco trh počítal s 1,2 mld. EUR. Výsledky blednou obzvláště ve srovnání s Boeingem, jenž se prezentoval výtečnou sadou čísel. Airbus přesto potvrdil svůj celoroční výhled. Akcie odepisují 3 %.

AstraZeneca/Bristol-Myers Squibb (DIP):

Propadákem dne jsou akcie britského farmaceutického koncernu AstraZeneca (-16 %), jemuž se nevyvedl klinický test nového preparátu na léčbu rakoviny plic. Tento neúspěch bohužel táhne dolů i akcie konkurenta Bristol-Myers Squibb (-6 %), který má v tomto segmentu také velké ambice. BMY tak nezachránila ani celkem solidní sada výsledků na úrovni tržního konsenzu.


USA:

Facebook
(DIP):

Světla reflektorů v záplavě korporátních oznámení přitáhl Facebook, jenž je opět ve starých kolejích překonávání tržních odhadů. Tržby vzrostly meziročně o 45 % na 9,3 mld. USD a drží si tak velmi vysoké tempo i přes očekávané a předem komunikované zpomalení kolem poloviny letošního roku (kvůli vyšší srovnávací základně). Motorem růstu je nadále mobilní reklama, potažmo Instagram. Vedení se nyní soustředí na rychlejší monetizaci Messengeru a WhatsAppu. Počet uživatelů sociální sítě již přesáhl 2 mld. Podrobnější komentář spolu s novou cílovou cenou bude následovat v nejbližších dnech. Akcie zůstávají v seznamu DIP, když reagují na výsledky růstem o 5 %.

 

Čtěte více:

Facebook varuje před vyčerpáním hvězdných čísel hospodaření. Musí hledat nové zdroje
27.07.2017 15:11
Společnost Facebook, provozující snad nejznámější sociální síť světa, ...
Úspory a snižování nákladů. To je recept evropských těžarů na dobré výsledky hospodaření
27.07.2017 15:30
Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvr...
Twitter (-11,7 %) nepotěšil nárůstem uživatelů. Dál navíc zůstává v červeném
27.07.2017 15:34
Sociální síť Twitter nedokázala v jarním čtvrtletí přilákat víc měsíčn...
Technická analýza: WTI se pokouší vymanit z medvědího sevření
27.07.2017 15:44
Tento týden proběhla v Petrohradě schůzka producentů ropy, která přin...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data