Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžovými testy prošly poprvé všechny velké britské banky

Zátěžovými testy prošly poprvé všechny velké britské banky

28.11.2017 9:24, aktualizováno: 28.11. 10:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Všechny největší britské banky prošly zátěžovými testy, které provádí britská centrální banka. Je to vůbec poprvé od roku 2014, kdy se tyto testy začaly uskutečňovat a kdy žádná z bank nepotřebuje posílit svůj kapitál, aby odolala případným krizím. Uvedla to dnes britská centrální banka Bank of England.

Podle výsledků testů jsou největší banky v zemi odolné vůči řadě nepříznivých scénářů, včetně současných hlubokých recesí doma i v zahraničí a výraznému poklesu cen aktiv. Nejhorší scénář počítal s poklesem cen domů o 33 procent, růstem úrokových sazeb ve dvou letech z 0,5 procenta na čtyři procenta a mírou nezaměstnanosti 9,5 procenta. Testy mají zjistit, zda banky budou schopné i při obtížné situaci půjčovat peníze, a podpořit tak britskou ekonomiku.

stress

Zátěžové testy se od globální finanční krize staly důležitým politickým nástrojem centrální banky. V Británii musela být v době krize zachráněna z peněz daňových poplatníků řada bank, protože nebyly dostatečně silné, aby se vyrovnaly se šokem. Byla mezi nimi i Royal Bank of Scotland (RBS), napsala agentura AP.

Loni své finance musely posílit banky Barclays a RBS.

Centrální banka také podrobněji zkoumala dopad brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie. Dospěla k závěru, že i chaotický brexit nebude horší než ekonomické problémy, na které byly banky testovány a prošly jimi, uvedla BBC.

Chaotický brexit je podle BoE nepravděpodobný. Britská centrální banka ale nutí britské banky, aby držely dodatečný kapitál v celkovém objemu 6 miliard GBP na ochranu před nebezpečími nad rámec brexitu. Regulátor tak činí prostřednictvím proticyklické kapitálové rezervy, kterou zvýšil o půl procentního bodu na 1 procento, a upozornil na možnost dalšího zvýšení v příštím roce. Bankám má jeho krok umožnit vypořádat se lépe s velkými makroekonomickými riziky jinými než brexit, například s celkovou úrovní zadlužení ve světě nebo s náklady na případná pochybení.

buffer

(Zdroj: ČTK, FT, BoE)

 

Čtěte více:

Praha vymazala týdenní ztráty, táhla ji Erste
24.11.2017 17:06
Pražská burza po čtyřdenním poklesu dnes trend otočila a vymazala posb...
Evropské trhy dnes po otevření mohou zamířit dolů, co pražská burza?
27.11.2017 8:54
Evropské akciové trhy by po otevření mohly dnes klesat. Dolů míří evro...
Pražská burza otevřela poklesem kvůli Erste
27.11.2017 10:33
Pražská burza otevírá nižší o 0,1 %, a tak si připisuje již osmý pokle...
Pražská burza pod tíhou Erste zahajuje týden v červeném
27.11.2017 17:03
Pražská burza zakončila první obchodní den týdne poklesem o 0,46 proce...
Čína slíbila 3 miliardy USD na investice ve střední a východní Evropě
27.11.2017 17:18
Čína poskytne zemím střední a východní Evropy na rozvojové a investičn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2026
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19PODCAST Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %
11:14Co věřit Trumpovi a jak zareaguje Írán? Trhy stále nevědí, na jakou kartu si vsadit  
11:09Revolut hlásí rekordní zisk před zdaněním. O desítky procent roste počet klientů i předplatného
9:51AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
9:45Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla u podnikatelů i spotřebitelů
9:36EU a Austrálie se dohodly na odstranění cel, bezpečnostní spolupráci i těžebních projektech
8:57Rozbřesk: Trumpova otočka jako test citlivosti středoevropských měn na ropu
8:51Trhy se uklidňují po prudkých výkyvech, pozornost ale zůstává na Blízkém východě  
6:03Stratégové nadále věří evropským akciím. I přes rizika čekají návrat Stoxx 600 na rekordy  
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/26 Q1, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo