Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pojišťovna VIG zvedla za 9 měsíců čistý zisk o 15 procent (+komentář analytika)

Pojišťovna VIG zvedla za 9 měsíců čistý zisk o 15 procent (+komentář analytika)

29.11.2017 8:44, aktualizováno: 29.11. 12:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG) zvedla za devět měsíců roku 2017 hrubý zisk před zdaněním o zhruba 10 procent na 331 milionů eur. Čistý zisk stoupl o 15 procent, rostlo také předepsané pojistné. Akcie na pražské burze reagovaly úvodním růstem až v blízkosti jednoho procenta, následně ale otočily do mírné ztráty.

Složený poměr, vyjádřený souhrnem škodného poměru a nákladovosti, klesl meziročně o 0,6 procentního bodu na 97,3 procenta.

Čistý zisk VIG za devět měsíců roku meziročně vzrostl o 15,2 procenta na 266,2 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné stouplo o 2,7 procenta na 7,153 miliardy eur.

"Výsledky hodnotíme v souhrnu pozitivně. Hrubé předepsané pojistné i čistý zisk překonaly naše odhady. V prvním případě pojišťovna v prvním pololetí roku mírně zvýšila tempo růstu pojistného, negativně zasažen je nadále segment životního pojištění. Růst výnosů se promítá jen postupně do finančního výsledku a se zpožděním, je tak nadále meziročně slabší. Ostatní příjmy v celkové výši 71,9 milionu eur předčily naše očekávání u 35 milionů eur a celkově pomohly ziskovosti pojišťovny výše," uvádí v prvním rychlém komentáři k výsledkům hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Země střední a východní Evropy se na celkovém zisku podílely 60 procenty. Výrazně rostl zisk v Polsku a v Maďarsku a v oblasti pojištění majetku a škod.

Generální ředitelka pojišťovny Elisabeth Stadlerová v prohlášení upozornila, že firma pokračuje v růstovém trendu, který začal na počátku roku 2016. "Navzdory dopadům přírodních katastrof očekáváme další pozitivní výkon ve čtvrtém čtvrtletí, podobný dosavadnímu výkonu v roce 2017," uvedla Stadlerová. Výsledky za celý rok by pak měly být výrazně vyšší než loni.

Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, se snížil o 0,6 procentního bodu na 96,3 procenta. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 firem v 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V Česku VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.
 
 
 
 

Čtěte více:

VIG vydělala za pololetí před daněmi 221 miliónů eur, rostla hlavně v baltských státech
22.08.2017 8:37
Zisky skupiny Vienna Insurance Group před zdaněním byly v letošním prv...
VIG: Výsledky za 2. čtvrtletí 2017 téměř v souladu s odhady (komentář analytika)
22.08.2017 9:11
Pojišťovna VIG oznámila své výsledky hospodaření. Vykázala zisk před z...
Analytici Patrie o VIG: Čekání na konec evropského QE
05.09.2017 14:13
První polovina letošního roku byla pro akciové trhy velice příznivá. H...

Váš názor
  • Čekal
    29.11.2017 12:52

    bych něco jiného. Výsledky byly zveřejněny a přeložit si je dokáže každý, avšak např. proč cena akcie klesla, když výsledky byly dobré, nad očekávání a výhled do konce roku také výrazně lepší než loni, to v článku není a to bych od Patrie spíš očekával. Dokonce bych se ani nerozpakoval přijmout - úpřimné nevíme. Ale to bych asi chtěl moc.
    trumf
Aktuální komentáře
02.05.2025
8:51Patria aktualizuje cílovou cenu pro Erste Bank, ČEZ prodal 80% podíl v Elektrárnách Dukovany II a Čína chce jednat s USA  
6:59Jak Čína zajistí své hospodářské oživení? Pohled Fidelity
01.05.2025
17:11Letošní rok opět připomíná mandátové „dilema“ amerického Fedu. Jak velké ale opravdu je?
15:18Jakub Blaha: Příjmy z cloudu Azure zrychlují a Microsoft překonává odhady Wall Street ve všech metrikách  
13:18Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms: Sázka na staronový přírůstek Investičních tipů vychází  
11:57Hotovost je král, věří Mobius. Příležitosti vidí hlavně v Indii
9:09Tržby Microsoftu pohání cloud, příjmy překvapila Meta
9:00USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství. Co z původní vypadlo a co zůstalo?
6:05Trhy se po turbulencí usadí, myslí si šéf Goldman Sachs
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:32PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
18:24Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:58ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:54J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:49SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:40J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:39AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční finanční zpráva 2024
17:36AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:33AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst