Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace ustupuje ze svých maxim

Inflace ustupuje ze svých maxim

11.12.2017 9:23, aktualizováno: 11.12. 9:43
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Podle očekávání vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu jen o 0,1 %. Na jedné straně za poslední měsíc zdražily pohonné hmoty a některé potraviny, levnější byly naopak ceny zájezdů. Meziroční inflace cílovaná centrální bankou se po říjnovém pětiletém maximu (2,9 %) snížila na aktuální 2,6 %.

Neznamená to, že by inflační tlaky v ekonomice začaly výrazně mizet, spíše totiž zafungoval vysoký srovnávací základ z předchozího roku, kdy do inflace začalo mj. „promlouvat“ zavedení EET v hotelích a restauracích. Současně se vyčerpává inflační potenciál u potravin, které právě loni v listopadu skokově podražily.

V prosinci by inflace mohla poklesnout ještě o jednu desetinu procentního bodu na 2,5 %. O tom, jaký směr nabere dál, do značné míry rozhodnou náklady na bydlení. Tedy konkrétně, jak moc začnou distributoři přenášet vyšší ceny silové elektrické energie do cen nedávný prudký vzestup této komodity na své zákazníky. Počítáme rovněž s tím, že ještě ve větší míře bude inflaci ovlivňovat nájemné, které roste v důsledku vyšší poptávky na trhu a se zpožděním reaguje na raketové zvyšování cen nemovitostí v ČR.

Předpokládáme, že v příštím roce zůstane inflace nad cílem ČNB, takže centrální bance nebude nic bránit v normalizaci úrokových sazeb. V prosinci zřejmě ČNB zvýšení sazeb vynechá, nicméně pokud se bude ekonomice dařit, jak sama předpokládá (a zvláště pak porostou-li mzdy o sedm a více procent), nebude jí nic bránit v tom zvýšit sazby už v únoru.

Existuje sice určitý prostor pro citelnější zpomalení inflace z titulu posílení koruny vůči euru a zejména pak i dolaru, nicméně silná spotřebitelská poptávka téměř po čemkoliv k poklesu cen v obchodech nijak nevybízí. Právě naopak. S vyššími cenami počítáme i u služeb, a to zvláště tam, kde hrají větší roli mzdové náklady. Jejich podíl na spotřebitelském koši však není výrazný, takže v inflaci je uvidíme jen okrajově.

 
 

Čtěte více:

Nákupy tuzemských spotřebitelů na cestě k novému rekordu
06.12.2017 9:31
O něco pomaleji, než jsme čekali, ale přesto stále velmi rychle, rosto...
Český průmysl zrychlil, pomohla auta a energetika
07.12.2017 9:36
Podle očekávání byly říjnové výsledky tuzemského průmyslu výborné. Výr...
České stavebnictví na houpačce
07.12.2017 9:44
Říjen byl pro tuzemské stavebnictví po čase opět příznivějším měsícem...
Česká nezaměstnanost na novém minimu
08.12.2017 9:29
Ještě méně nezaměstnaných a ještě více volných míst. Tak by se daly sh...

Váš názor
  • Kecy
    11.12.2017 22:59

    2,6 inflace je tak max. když to počítají podle cen v bufetu v Posl.sněmovně, chtělo by vylézt z paláce nebo mrkou alespoň na internet hošani :o)
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data