Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Korporátní gigant tahá za provázky zimních olympijských her

Korporátní gigant tahá za provázky zimních olympijských her

10.02.2018 7:51
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Lee Kun-hee sedící v čele Samsungu i olympiády se dostal z vězení po tříletém trestu odnětí svobody a pětileté podmínce za daňové úniky a uplácení právě v čas, aby rozjel globální lobby a zajistil pro Jižní Koreu Zimní olympijské hry 2018. Teď je tato firma všudypřítomná.

Lee Kun-hee strávil 18 měsíců po propuštění cestováním po celém světě a ujišťováním voličů Mezinárodního olympijského výboru (MOV), že Jižní Korea tuto akci zvládne. Samsung byl zároveň i vrcholným sponzorem olympiády, za což v průběhu let zaplatil 500 milionů dolarů. V červenci 2011 přinesla vynaložená práce své ovoce: Pchjongčchang byl zvolen.

Olympiáda začíná a Samsung je všude. Speciální pavilon Samsungu bude vystavovat brýle na virtuální realitu a další technické vychytávky. Sportovci obdrží speciální edici Galaxy Note 8 jako dárek.

Ještě nikdy v historii olympiády nebyla hostitelská země s korporací tak úzce propojena. Jižní Korea získala olympiádu a Samsung zase dividendy ze svého angažmá v ZOH.

Jednoduše řečeno je velice neobvyklé, aby se nějaká firma – nebo dokonce sponzor – zapojil do jednání o místě konání olympiády, řekl bývalý marketingový ředitel MOV Michael Payne. Obává se ale, že aktivity sponzora mohly až příliš ovlivnit voliče MOV. „Samsung se snažil velice aktivně získat přátele,“ dodaly Payne.

Tak výjimečné překrytí jako to mezi Samsungem, Jižní Koreou a Pchjongčchangem se bude asi těžko ještě opakovat, vyjádřili se členové MOV a olympijští experti.

Leeovo lobby a úzké zapojení Samsungu někteří experti a voliči považují za nevhodné. Etický kodex MOV z roku 1999 zakazuje sponzorům podporu nebo propagaci hostitelské země v hlasovacím procesu.

Přístup Jižní Koreji k získání ZOH 2018 byl velmi neobvyklý už jen proto, že sám Lee byl delegátem MOVu. A delegáti MOVu, kteří vybírají hostitelské země, mohou lobbovat naprosto volně, bez střetu zájmů, protože v normálním případě nejsou se sponzory spojeni, říkají experti. Situace, kdy by člen MOVu seděl na dvou židlích, ještě nikdy nenastala.

Ostatní se domnívají, že Leeův podíl byl druhotný. Hlavní roli hrálo podle nich načasování a dva předchozí neúspěšné pokusy. „Pchjongčchang se poučil ze svých předchozích neúspěchů a dodržel své sliby,“ řekl Charlie Battle, atlantský konzultant, který pracoval na pchjongčchangské nabídce. Odmítá, že by se Samsung dramaticky zasadil o konečný výsledek.

Zdroj: Wall Street Journal

 
 

Čtěte více:

Šéf Samsungu končí: Další růst musí zajistit mladší generace
13.10.2017 10:05
Šéf jihokorejské společnosti Samsung Electronics Kwon O-hjon dnes neče...
Samsung je díky čipovému boomu na cestě k rekordnímu ročnímu zisku
31.10.2017 8:25
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics ve třetím čtvrtle...
Perly týdne: Poražený a ohrožený Apple, realitní bublina v ČR a adrenalinové akcie
12.01.2018 19:12
Trhy, ekonomika, politika: Zisky centrálních bank, akciový adrenalin a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2026
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
19:00Direct Financing s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM v průmyslu