Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Le Monde: Křetínský chce koupit dvě uhelné elektrárny ve Francii

Le Monde: Křetínský chce koupit dvě uhelné elektrárny ve Francii

09.11.2018 8:15
Autor: ČTK

Skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého investora Daniela Křetínského má zájem o koupi dvou z několika posledních uhelných elektráren ve Francii. S odvoláním na své zdroje to napsal francouzský deník Le Monde. Oficiálně to ale podle něj ani jedna skupina nepotvrdila. Křetínský nedávno koupil podíl ve společnosti, která Le Monde vydává.

"Spekulace o našich údajných akvizičních záměrech zásadně nekomentujeme," řekl dnes ČTK mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Křetínský chce podle Le Monde získat francouzská aktiva německé skupiny Uniper, která provozuje především uhelnou elektrárnu v Gardanne na jihu země a druhou v Saint-Avoldu na východě. V Saint-Avoldu má skupina rovněž dvě plynové elektrárny, uvedl deník.

"Český miliardář Daniel Křetínský vysvětluje svůj zájem o investici do Le Monde především snahou o 'podporu tisku'. Podle něj neměla být pákou na realizaci investic do energetického sektoru ve Francii. To ale nebrání EPH, skupině, které předsedá, v hledání příležitostí na francouzském trhu," píše list.

Odkazoval tak na dřívější spekulace, že za zájmem Křetínského o noviny je ve skutečnosti snaha proniknout na francouzský trh a ucházet se o státní podíl v energetické společnosti Engie. Sám Křetínský to ale nedávno v rozhovoru s francouzským deníkem Les Echos vyloučil.

Uniper ve Francii podle Le Monde vlastní také několik solárních a větrných elektráren a jednoho dodavatele elektřiny pro malé a střední podniky.

"EPH ale není jediným uchazečem, zájem projevilo několik investičních fondů a bitva ještě není u konce," uvedl deník.

Připomněl také, že uhelné elektrárny Uniperu i další v zemi budou muset do roku 2022 ukončit provoz, neboť se k tomu během volební kampaně zavázal prezident Emmanuel Macron a v říjnu plán na uzavření potvrdil také ministr životního prostředí. "Toto politické rozhodnutí a nejistota kolem odškodnění patrně ceny aktiv sníží," uvedl Le Monde.

Nový vlastník tak podle něj bude mít těžký úkol elektrárny uzavřít, nebo je transformovat. Elektrárna v Gardanne už například v uplynulých letech investovala do biomasy a zařízení v Saint-Avoldu se chce přeorientovat na plyn.

Energetický sektor ve Francii ovládají giganti Total, Engie a EDF. Křetínský uvedl, že pro svou skupinu ve Francii nevidí v tuto chvíli velkou příležitost a že se neplánuje účastnit privatizace části Engie, která se má uskutečnit v následujících měsících, ani kapitálově vstupovat do společnosti GRTGaz, uvedl Le Monde.

"To mu ale nebrání myslet na budoucnost. Podle našich informací se Daniel Křetínský potkal s Patrickem Pouyanné, generálním ředitelem Totalu, a mluvil s ním o budoucnosti Engie v případě rozdělení skupiny," napsal Le Monde. Tento scénář ale podle něj zůstává fikcí. "Pouyanné ve vší slušnosti vyloučil možnost, že by se podílel na jakékoli takové operaci," uzavřel deník.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data