Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konglomerát Norsk Hydro napadli hackeři

Konglomerát Norsk Hydro napadli hackeři

19.03.2019 14:53, aktualizováno: 19.3. 15:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Norský konglomerát Norsk Hydro, který patří k největším světovým producentům hliníku, napadli hackeři. Kybernetický útok, který začal v pondělí večer a během noci na dnešek se vystupňoval, zasáhl IT systémy společnosti ve většině jejích aktivit napříč Evropou a USA. Společnost to dnes oznámila s tím, že se přesměrovala na manuální řízení. Tavírny, které má firma v Norsku, Kataru a Brazílii, jsou v provozu.

Akcie společnosti na zprávu zareagovaly poklesem o více než dvě procenta. "Hydro se snaží útok neutralizovat, ale ještě nevíme, v jakém stavu se nachází," uvedla společnost ve svém prohlášení.

Mluvčí norské národní bezpečnostní služby NSM uvedla, že NSM společnosti při řešení situace pomáhá a informace sdílí s ostatními sektory v Norsku a s mezinárodními partnery. Na vyhodnocení škod je ale podle ní příliš brzy. Typ útoku komentovat odmítla. Akce byla mimořádným případem útoku na průmyslové aktivity v Norsku.

Společnost Norsk Hydro produkuje výrobky v celé škále hliníkárenského průmyslu, od zušlechťování surovin z oxidu hlinitého přes kovové ingoty až po komponenty na míru používané v automobilech a stavebnictví. Ve 40 zemích zaměstnává 36.000 lidí.

I když by přetrvávající výpadek v navazujících závodech mohl u zákazníků na koncových trzích vyvolat paniku, ceny pravděpodobně reagovat nebudou, pokud nedojde k narušení výstupu primárních výrobních linek společnosti, míní Hamilton.

Procesy produkce hliníku mohou být podle Colina Hamiltona, ředitele pro výzkum komodit u BMO Capital Markets, vysoce automatizované a zahrnují extenzivní digitální monitoring k zajištění kvality produktu. „Pravděpodobně budou muset krátkodobě zastavit skoro všechno a u toho pracovat na záložním plánu,“ dodal Hamilton.

Kyberútoky jsou pro vysoce integrované světové dodávky kovů a minerálů velká hrozba. Tavírna zinku Nyrstar letos utrpěla vážné narušení cílené na zpracovatelské a těžařské aktivity. A.P.Moller-Maersk, vlastník největší přepravní společnosti s kontejnery na světě, přišel asi o 200 až 300 milionů  USD kvůli kyberútoku v červnu 2017.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

 

Čtěte více:

Boj proti americkým clům může otevřít Pandořinu skříňku
22.11.2018 12:15
Boj Evropské unie, Číny a dalších zemí proti americkým clům na dovoz o...
USA zrušily sankce. Akcie Rusalu rostou, ceny hliníku padají
28.01.2019 17:27
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušila sankce uva...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.11.2025
13:26Týdenní výhled: Měkká data v USA, ČNB v Česku a na big tech naváže Palantir nebo AMD  
12:06Německý DAX přidává procento a na úvod týdne je v čele růstu  
12:04Boom vzácných zemin: akcie těžařů pohání geopolitický boj mocností
10:47Goldman Sachs: AI investice nejsou zase tak vysoké, přínos přijde možná v příštím roce
10:20Český průmysl brzdí. Slabá poptávka, méně zakázek, méně lidí
9:41Primoco UAV SE: Významné skutečnosti 3Q 2025
9:19Primoco UAV hlásí pokles tržeb i zisku. Plánuje nové kontrakty a investice
8:58Rozbřesk: Programové prohlášení vlády přináší mnoho nákladných slibů
8:49Znárodnění ČEZ se odkládá, Buffett se loučí rekordními čísly a Francie řeší rozpočet  
8:26Věštec z Omahy se loučí. Berkshire Hathaway zanechává s rekordní hotovostí a silným ziskem
6:06Přichází zlaté období Tesly?
02.11.2025
8:54Víkendář: Boom umělé inteligence znepokojivě připomíná technologickou bublinu z 90. let
01.11.2025
9:47Víkendář: Americká mentální recese
31.10.2025
22:05Americké akcie mažou zisky na konci obchodního týdne  
17:13Zvýší AI schopnost splácet vládní dluhy - pár dalších poznámek
15:24Braňo Soták: Amazon drží pozice v rámci AI závodu a vylepšuje probitabilitu  
15:15Traders Talk: Fed v mlze, Amazon roste, Meta pálí peníze a ČEZ vyčerpal růstový prostor
13:44Apple zveřejnil zisky i tržby nad odhady Wall Street. iPhone 17 by se měl stát hvězdou Vánoc  
13:01Nvidia uzavřela lukrativní dohodu v Jižní Koreji. Tamní vládě a firmám dodá 260 tisíc AI čipů
12:38Perly týdne: Gates, Dalio a Woodová o AI a bublině

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m