Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mayová chce odložit brexit do 30. června, doufá v dohodu

Mayová chce odložit brexit do 30. června, doufá v dohodu

20.03.2019 14:39, aktualizováno: 20.3. 23:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Britská premiérka Theresa Mayová doufá, že Dolní sněmovna přece jen najde způsob, jak podpořit brexitovou dohodu, kterou vyjednala s Bruselem. Požádala proto Evropskou unii o odklad odchodu Spojeného království z bloku do 30. června. Večer ze svého londýnského sídla v Downing Street Mayová řekla, že dosavadní neschopnost zákonodárců dohodnout se na podobě brexitu vedla k tomu, že země unii neopustí 29. března s dohodou. Zároveň uvedla, že není ochotna brexit odložit za červnové datum a nepřeje si ani druhé referendum. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že krátký odklad brexitu je podle něj možný za podmínky, že britský parlament předjednaný text dohody o spořádaném brexitu po dvojím odmítnutí nakonec podpoří.

Mayová ve středu rovněž před poslanci uvedla, že delší zdržení brexitu a účast Britů ve volbách do Evropského parlamentu je pro ni nepřijatelné. Evropská komise však varovala, že Británie by se musela do voleb zapojit už v případě, že se její členství v EU protáhne za 23. květen.

Ve středečním dopise Tuskovi Mayová uvedla, že cílem její vlády je stále opustit unii spořádaným způsobem s dohodou stanovující podmínky tohoto kroku. Britskou žádostí se bude už ve čtvrtek zabývat summit lídrů EU, kteří ve věci musí rozhodnout jednomyslně. Verdikt by ale mohl přijít až na případném mimořádném summitu na konci příštího týdne.

V první veřejné reakci na dopis s žádostí o odklad brexitu z 29. března na 30. června Tusk upozornil, že navržený termín vytváří sérii otázek právní a politické povahy. Uvedl, že pokud bude brexitová dohoda v příštích dnech v britském parlamentu nakonec potvrzena, nepředpokládá svolání mimořádného summitu. Potřebné právní kroky k krátkému odkladu brexitu bude podle něj možné udělat písemnou procedurou. Předseda vrcholných schůzek EU ale také doplnil, že pokud to bude potřeba, nebude váhat a premiéry a prezidenty společenství do Bruselu pozve na zvláštní jednání ještě v příštím týdnu. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes řekl, že pokud Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu, Francie nebude na nadcházejícím summitu EU souhlasit s dokladem termínu brexitu.

EU dlouhodobě uvádí, že odklad brexitu schválí pouze pokud britská vláda přijde s jasným plánem na další postup, přičemž se často hovořilo o potřebě zásadní změny přístupu. Mayová ale podle všeho neustupuje od snahy prosadit již dvakrát odmítnutou "rozvodovou" dohodu. Třetí hlasování o ní si přeje co nejdříve a požaduje od Evropské rady schválení "doplňujících dokumentů" dohodnutých s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem minulý týden, aby mohla tyto "změny" předložit parlamentu.

Třetí hlasování původně plánovala vláda na tento týden, záměr ale narušil předseda Dolní sněmovny John Bercow, který řekl, že jej neumožní bez významných změn vládního návrhu. Mayová kromě potvrzení nových dokumentů od EU hovoří také o blíže neurčených "domácích návrzích", které se mají týkat výhrad poslanců k tzv. irské pojistce. Zda by po takových opatřeních mohlo nové hlasování o brexitové dohodě proběhnout, není jasné. Stejně tak není zaručeno, že dokument na třetí pokus bude schválen.

Na premiérku se ve středu při pravidelných interpelacích snášela mohutná kritika poslanců. Lídr opozice Jeremy Corbyn hovořil o "plnohodnotné národní krizi", do níž zemi dovedla nekompetentnost a neústupnost vlády. Podle The Guardian se v otázce brexitu premiérky nezastal jediný zákonodárce.

S odkladem odchodu z unie ke 30. červnu zároveň nesouhlasí Evropská komise, respektive má na rozdíl od britské vlády za to, že i při tomto scénáři by se Británie musela účastnit květnových eurovoleb.

 

Čtěte více:

1000 dní od referenda, 9 dní do brexitu dle plánu. Jak dlouhý odklad bude žádat Mayová?
20.03.2019 8:39
Britská premiérka Theresa Mayová požádá Evropskou unii pouze o krátký ...
Německo ještě letos vytvoří fond, kterým bude bránit domácí firmy před převzetím
20.03.2019 9:47
Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státn...
EU znovu potrestala Google za zneužívání jeho postavení na trhu
20.03.2019 13:35
Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské...

Váš názor
 •  
  21.03.2019 15:00

  Lid Patrie-to zní hezky, to chci vidět, kdo si ho dá za nick.
  achilles
 • A další země se zmanipulovanými voliči, to je zřejmé
  21.03.2019 12:43

  Ve středečních provinčních volbách v Nizozemsku nečekaně zvítězila nová pravicová populistická strana Fórum pro demokracii. Podle předběžných výsledků provinčních voleb získalo euroskeptické Fórum pro demokracii, které v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, největší počet hlasů a podle nynějších propočtů by mělo v 75členné První komoře obsadit stejný počet křesel jako liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Rutteho. Fórum pro demokracii dosud mělo jen dvě křesla vzešlé z parlamentních voleb v roce 2016. Nizozemsko na prvním místě, říká novinář Baudet, který je proti euru a domnívá se, že Nizozemsko by mělo opustit Evropskou unii.
  Špaček
  • Re: A další země se zmanipulovanými voliči, to je zřejmé
   21.03.2019 13:12

   je to něco podobného, jako když Sládek vyhrával volby na ústecku a komunisti v karviné?
   achilles
   •  
    21.03.2019 13:50

    V případě vítězství antisystémové politické strany v Nizozemí zřejmě půjde o důsledky uprchlické krize, kterou dle informací ministrů Zaorálka a Stropnického podporoval Vladimír Putin. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-migracni-krize-lubomir-zaoralek.A160315_085723_zahranicni_ale https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-s-ministrem-obrany-stropnickym-v-mf-dnes.A151010_094343_domaci_bur
    Špaček
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y