Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ zahájil exkluzivní jednání o bulharských aktivech se společností Eurohold

ČEZ zahájil exkluzivní jednání o bulharských aktivech se společností Eurohold

17.04.2019 9:22, aktualizováno: 17.4. 9:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vedení ČEZ rozhodlo zahájit exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv s bulharskou firmou Eurohold. Uvedla to mluvčí společnosti, kterou citovala agentura Reuters. Akcie ČEZ na pražské burze krátce po začátku obchodování umazaly počáteční zisky a stagnují.

"Nabídli jsme Euroholdu, že s nimi začneme exkluzivní jednání", řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková a dodala, že dalším uchazečem zůstala Indie. Mluvčí odmítla komentovat harmonogram jednání.

Holdingová společnost Eurohold se prostřednictvím dceřiných firem angažuje ve finančních službách, leasingu, a prodeji aut. Také nabízí všeobecné, životní a zdravotní pojištění. Působí v Bulharsku, Rumunsku, Makedonii, Ukrajině, Řecku, Itálii, Španělsku, Polsku a Rusku, ukazují data Bloombergu.

Podle zpráv v listu 24 Chasa Eurohold nabídl vyšší cenu.

ČEZ původně podepsal kupní smlouvo o prodeji bulharských aktiv se společností Inercom. Bulharský antimonopolní úřad ale její realizaci loni 19. července znemožnil se zdůvodněním, že by Inercom získal na energetickém trhu dominantní postavení. Obchodní transakce, jejíž hodnota se odhadovala na 320 milionů eur (8,3 miliardy korun), vyvolala záhy pochybnosti, zda tak malá společnost, jako je Inercom, dokáže financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nejasné také bylo, z jakých zdrojů firma získala peníze nutné k tak velkému nákupu.

Minulý týden ČEZ oznámil, že kupní smlouvu s Inercom ukončil. Podle tehdejšího prohlášení Horákové bylo důvodem kroku počínání bulharského státu, který svým protiprávním jednáním zmařil splnění odkládacích podmínek, a tím i vypořádání smlouvy.

Do balíku prodávaných firem ČEZ patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria.

Zdroje: Reuters, BBG, ČTK

 
 

Čtěte více:

Jednání o bankovní dani a snížená cílová cenu ČEZu
22.03.2019 9:00
Česká burza včera zavřela s kladným přírůstkem o 0,47 % na 1078,39 bod...
ČEZ koupil minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX
26.03.2019 14:33
Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím svého investičního fon...
Beneš: Chceme EBITDA 75 až 80 miliard korun do let 2023 až 2025
27.03.2019 8:09
„V roce 2023 až 2025 chceme EBITDA směřovat někam k 75 až 80 miliardám...
ČEZ ukončil kupní smlouvu s Inercomem o prodeji bulharských aktiv
12.04.2019 17:24
Společnost ČEZ ukončila kupní smlouvu s firmou Inercom o prodeji svých...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
13:30Pražská burza hlásí mimořádně úspěšný rok. Kromě vysokých výnosů zaznamenala i nejvyšší objem obchodů od roku 2012
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst