Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Airbus díky komerčním letadlům prudce zvýšil provozní zisk

Airbus díky komerčním letadlům prudce zvýšil provozní zisk

30.04.2019 9:35
Autor: ČTK

Evropský výrobce letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí zvýšil očištěný provozní zisk na 549 milionů eur (14,1 miliardy Kč) ze 14 milionů eur ve stejném období loni. Přispěl k tomu hlavně vyšší odbyt komerčních letadel, který zastínil odliv hotovosti způsobený předzásobením součástkami. Vyplývá to z údajů, které dnes firma zveřejnila.

Očištěný zisk nezahrnuje některé mimořádné výdaje, jako jsou zisky a náklady způsobené změnami rezerv v souvislosti s jednotlivými programy, náklady na restrukturalizaci, vliv vývoje směnných kurzů či zisky a ztráty z prodeje nebo akvizic majetku.

Příjmy se ve čtvrtletí zvýšily o 24 procent na 12,55 miliardy eur (322,2 miliardy Kč). Zisk překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali očištěný provozní zisk 520 milionů eur, u příjmů čekali 12,99 miliardy eur.

Čistý zisk nicméně o 86 procent klesl a dosáhl 40 milionů eur. Důvodem bylo mimo jiné prodloužení pozastavení vývozních zbrojních licencí do Saúdské Arábie a rozhodnutí ukončit program výroby dvouposchoďového dopravního letounu A380. Provozní zisk kvůli tomu klesl o devět procent na 181 milionů eur.

K výraznému růstu očištěného zisku přispěl vyšší odbyt letounů A320neo, ze kterých je zisk ve srovnání s předchozími modely vyšší, a snížení nákladů na větší model A350. Airbus však stále čelí problémům při výrobě nových kabin pro model A321.

Očištěný provozní zisk divize helikoptér činil 15 milionů eur ve srovnání se ztrátou tři milionu eur loni. Přispěl k tomu vyšší odbyt a vyšší příjmy ze služeb. Divizi obrany a letectví klesl zisk na 101 milionů eur ze 112 milionů eur před rokem.

Akcie Airbus po zahájení obchodování otočily počáteční růst a klesají o 0,6 %

 

Čtěte více:

Služba pro streamování hudby Spotify má 100 milionů předplatitelů
30.04.2019 8:30
Největší světová služba pro streamování hudby Spotify v prvním čtvrtle...
CETV (+2 %) si pochvaluje první čtvrtletí a zvyšuje prognózu
30.04.2019 8:33
Mediální společnost CETV hospodařila v prvních třech měsících roku s č...
Investoři vedení Macquarie ovládnou firmu innogy Grid Holding
30.04.2019 8:34
Sdružení investorů pod vedením společnosti Macquarie Infrastructure an...
Evropské burzy zřejmě ráno vyslyší asijskou skepsi. Co CETV po výsledcích?
30.04.2019 8:58
Akciová Asie na rekordy z americké Wall Street nenavázala. Trhy zklama...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data