Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Výjimečná a vzácná díla nyní na předaukční výstavě Galerie KODL

06.05.2019 9:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Zajímáte se o výtvarné umění? Pak si určitě nenechte ujít předaukční výstavu, která probíhá do 25. května v Galerii KODL. Ke spatření jsou totiž i díla, která byla desítky let v zahraničí či v soukromých sbírkách a nyní spatřují světlo světa. Aukce se pak koná na pražském Žofíně v neděli 26. května.

Česká moderna je na výstavě i aukci samotné zastoupená celou řadou vynikajících galerijních obrazů. Za mimořádnou pozornost stojí skutečnost, že celá řada obrazů se v této aukci dočkává svého znovuobjevení. Některé z nich dokonce nebyly k vidění vůbec. Jedná se o díla, která byla po mnoho desítek let v zahraničí či ve starých soukromých sbírkách. Veřejnost má tedy nyní jedinečnou příležitost spatřit skutečné skvosty. Patří k nim i velice vzácné plátno Františka Kupky Plochy příčné II, které bylo možné naposled spatřit na Kupkově souborné výstavě v roce 1968. Vyvolávací cena činí 28 milionů korun

František Kupka Plochy příčné II.jpg

František Kupka Plochy příčné II, vyvolávací cena: 28 000 000 Kč

Výtečné práce v řádu milionů korun představuje český artificialismus zastoupený dvěma díly Jindřicha Štyrského. První obrazem je pohled na známou továrnu na cukrovinky Orionka z roku 1921. Druhým, o deset let mladším plátnem, které dokládá přechod od artificialismu k surrealismu, je naprosto výjimečný a veřejnosti již z výstav a reprodukcí známý obraz Hold Picassovi z roku 1931, jehož vyvolávací cena činí 8 milionů korun

Jindřich Štyrský Hold Picassovi.jpg

Jindřich Štyrský: Hold Picassovi, vyvolávací cena: 8 000 000

Již tradičně se sešla početná kolekce Fillových obrazů, která skvěle představuje průřez celou jeho tvůrčí kariérou. Znamenitě je zastoupena i tvorba oblíbeného Václava Špály. Kromě kytic a zátiší si divák může prohlédnout i krajinářskou polohu jeho tvorby, a to zejména díky obrazu galerijní kvality Peřeje na Orlici z vynikajícího modrého období.

Emil Filla Zátiší se sovou.jpg

Emil Filla: Zátiší se sovou, vyvolávací cena: 3 800 000 Kč

Naši modernu dále reprezentují práce Františka Muziky, Josefa Čapka, Josefa Šímy, Jaroslava Krále, Jiřího Karse či Otakara Kubína. Zajímavým přechodem mezi modernou a poválečným uměním je Červené eso, raná, silně kubizující práce Mikuláše Medka, který je na předaukční výstavě zastoupen dvěma dalšími významnými díly z pozdější etapy jeho tvorby. Velkolepé Medkovo plátno Zobrazení pohledu na nějakého svatého patří ke znovuobjeveným dílům.

Josef Čapek Dva muži.jpg

Josef Čapek: Dva muži, vyvolávací cena: 2 900 000 Kč

Mikuláš Medek Červené eso.jpg

Mikuláš Medek Červené eso, vyvolávací cena: 2 500 000 Kč

Slavná Skupina 42 je tentokrát zastoupena hned několika jejími představiteli, Františkem Hudečkem, Františkem Grossem a Bohumírem Matalem, z nichž nejvýraznější osobností je bezesporu Kamil Lhoták. Jeho obraz Pocta Juliu Verneovi z roku 1941 je unikátem na českém uměleckém trhu. Přehlídku českého výtvarného umění doplní práce významných zahraničních autorů. Nestává se často, že si můžete prohlédnout či zakoupit díla Andy Warhola nebo třeba španělského malíře Oscara Domíngueze. Současnou výtvarnou scénu pak prezentují práce Ondřeje Basjuka, Bedřicha Dlouhého, Jiřího Dokoupila, Jana Knapa, Martina Krajce, Pasty Onera, Jana Pištěka, Zdenky Reinerové, Jaroslava Róny či Lubomíra Typlta.

Kamil Lhoták Pocta Juliu Verneovi.jpg

Kamil Lhoták: Pocta Juliu Verneovi, vyvolávací cena: 2 000 000

(Komerční sdělení)

Váš názor
Aktuální komentáře
18.01.2026
16:03Morgan Stanley: Zlato nemusí být špatné, ale zajímavější mohou být už jiné komodity
6:12Víkendář: Fed není unaven, ale projeví se fiskální dominance
17.01.2026
16:09Kanaďané dál silně podporují bojkot amerického alkoholu, zatímco palírny trpí
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají
10:08Evropa na steroidech. Index Stoxx 600 je překoupený, investoři však zůstávají klidní
8:54Rozbřesk: Eurozóna – průmysl se nadechuje, ale nejistota přetrvává
8:51Česká vláda získala důvěru, USA uzavřely obchodní dohodu s Tchaj-wanem. Evroapa zahájí negativně
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data