Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Praha klesá proti proudu, Trump pomohl konkurentům Huawei

Praha klesá proti proudu, Trump pomohl konkurentům Huawei

16.05.2019 17:08
Autor: Martin Kycelt, Patria Finance

Včera již bylo v Praze zavřeno, když americký prezident přilél na trhy pozitivní náladu, ta se tedy měla šanci v našich luzích a hájích projevit až dnes. Místo toho ale pražská burza opět ukázala, že z globálního dění si pramálo dělá a pouze dlouhotrvající otřesy ji dokáží posunout nějakým směrem. Jinak si žije vlastním životem a dokazuje to i dnes svým nárůstem ani ne o 0,1 %. Na report výsledků hospodaření reaguje Kofola, a to nárůstem o 1,7 %. Hlavními pozitivy jsou navrhnutá dividenda ve výši 13,5 CZK na akcii a potvrzení výhledu.

Jak již naznačuji výše, západními indexy dnes vládne zelená barva. Index DAX dokonce posiluje o 1,4 %. Přes procento posilují trhy i v zámoří. Například Nasdaq +1,3 % nebo S&P500 +1,2 %. Lehkou podporu těmto ziskům přinášejí pozitivní čísla z amerického trhu práce, hlavní zásluhu bych ale stále připisoval americkému prezidentovi, který se po období klidu opět jal ovlivňovat kapitálové trhy na častější bázi.

Tyto Trumpovi výkřiky jsou pro investory výrazně problematickou záležitostí, protože na rozdíl od oficiálních jednání a vyjádření mohou přijít a přicházejí v absolutně neočekávatelnou chvíli. Trhy na ně ale reagují poměrně extrémně, a to jak do kladných, tak i do záporných hodnot. Těch pár měsíců ticha, které si Donald Trump vybral, dodalo jeho tweetům zpět jejich vážnost. Koncem minulého roku již totiž přestávaly mít požadovanou váhu. Trumpovo zařazení čínské společnosti Huawei na černou listina tak pomáhá konkurenčním producentům 5G infrastruktury, Nokia roste o 4,4 % zatímco Ericsson přidává 2,6 %.

Trumpův vliv lze vidět také na akciích konkurenta Huawei, firmy Cisco, kde je ale kombinován se zveřejněním dobrých výsledků společnosti za první čtvrtletí. Akcie tak rostou o 6,2 %. Kladný vliv výsledků můžeme vidět také na akciích maloobchodního řetězce Walmart, ty přidávají 3,4 %. 

 


Čtěte více:

Nissan se chystá na nejhorší rok za desetiletí
16.05.2019 12:25
Začalo to před několika dny. Nejdříve Nissan oznámil, že jeho provozní...
Německý Elevion ze skupiny ČEZ koupil tamní skupinu Hermos
16.05.2019 12:17
Německý Elevion ze skupiny ČEZ koupil tamní skupinu Hermos, zaměřující...
Walmart ve čtvrtletí zvýšil tržby, růst online prodeje zpomalil
16.05.2019 14:31
Americká maloobchodní společnost Walmart v prvním finančním čtvrtletí ...
Cisco hraje známou písničku: Stabilní růst + mírné překvapení (komentář analytika)
16.05.2019 15:00
Cisco, globální lídr na poli síťových prvků, odehrál starou známou pís...
Rusnok: Úrokové sazby stále nejsou na rovnovážné úrovni
16.05.2019 15:28
Úrokové sazby České národní banky stále nejsou i přes jejich poslední...
Summary: Nokia a Ericsson těží z Trumpova zákazu pro Huawei
16.05.2019 17:06
EVROPA Nokia (Investiční tipy), Ericsson Evropským dodavatelům telek...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y