Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF chce nahradit opční program ČEZ novým odměňovacím modelem

MF chce nahradit opční program ČEZ novým odměňovacím modelem

19.06.2019 9:29
Autor: ČTK

Ministerstvo financí (MF) chce v energetické společnosti ČEZ ještě letos nahradit stávající opční program, který mohou manažeři firmy využít k nákupu akcií společnosti, novým odměňovacím modelem. Podle dozorčí rady ČEZ má být více navázán na výsledky firmy. Píše o tom dnešní deník E15. Ke změně MF přistoupí po více než roce, během něhož stát a dozorčí rada ČEZ analyzovaly motivační složku příjmů šéfů firmy. Jedenáctka manažerů ČEZ si letos na obchodech s akciemi své firmy přilepšila podle listu o téměř 50 milionů korun.

"V dozorčí radě probíhá diskuse k několika variantám motivačních forem. Ambicí by mělo být implementovat náhradu za opční program do konce tohoto roku," řekla mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová.

Akciový program funguje v nezměněné podobě od roku 2006, kdy se podmínky zpřísnily. "Opční program není podle názoru dozorčí rady odpovídající dnešním požadavkům. Smyslem změny je spojení výše odměn s výsledky společnosti při zachování vazby na parametry, které jsou významné pro akcionáře," sdělil deníku předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora. V tuto chvíli se podle něj diskutované varianty teprve konkretizují.

Existence opčního programu je terčem kritiky minoritních akcionářů. "Program jsme dávno navrhli zrušit, stát a dozorčí rada prověřují opční program už rok bez výsledku," podotkl zástupce části minoritních akcionářů Michal Šnobr. Firmě vyčítá vysoké odměny pro manažery na pozadí nízké navrhované dividendy.

Dividendu z loňského zisku bude schvalovat valná hromada ČEZ 26. června. Vedení společnosti v polovině května oznámilo, že z loňského zisku navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii. Firma uvedla, že tak navrhuje vydat na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je podle jejího generálního ředitele Daniela Beneše dosud nejvyšší podíl. Mezi akcionáře by se mělo rozdělit asi 12,9 miliardy korun, očištěný čistý zisk ČEZ loni činil 13,1 miliardy korun. Podle analytiků jde přesto o zklamání, loni ČEZ dával 33 korun na akcii. Šnobr podal protinávrh, ve kterém požaduje z loňského zisku vyplacení dividendy 35 korun na akcii.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií.


Čtěte více:

ČEZ mění strategii, chce se ještě více soustředit na český trh
24.05.2019 9:09
Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ješ...
ČEZ zvýšil minimální výplatní poměr pro dividendu
27.05.2019 10:35
ČEZ mění dividendovou politiku společnosti. Výplatní poměr se zvýší na...
Výnosy z prodeje zahraničních aktiv ČEZ by mohly jít na mimořádnou dividendu
29.05.2019 12:06
ČEZ by mohl vyplatit mimořádnou dividendu pomocí výnosů z plánovaného ...
ČEZ reaguje na protinávrh dividendy: Výší 24 Kč/akcie bereme v úvahu zájmy všech akcionářů i věřitelů
05.06.2019 11:28
Skupina ČEZ potvrdila, že jí byl doručen protinávrh akcionáře Michala ...

Váš názor
 •  
  19.06.2019 12:30

  Opce na akcie ČEZ pro manažery je nejen bezdůvodné obohacování lodí kteří se o nic nezasloužili, ale současně prodeje akcií manažery způsobují nezdravý pohyb kurzu akcií na burze.
  juniper
  •  
   19.06.2019 14:02

   Opce je normální motivace, která se pužívá všude. otáyka je velikost.
   Velkamedvědice
  •  
   19.06.2019 13:54

   Snad to bude další krok k lepší motivaci a strukturovaným odměnám vedení ČEZ. Nemám nic proti motivačním programům pro vedení polostátní energetické firmy, nicméně motivační nebo bonusová odměna má odrážet kvalitní až mimořádně brilantní finanční výsledky managementu, silné a progresivní vize a nakonec také profitabilní, stabilní a koncepční dlouhodobé strategie. Jaké jsou finanční výsledky polostátního gigantu za posledních 10 let? 1. Hrubá dividenda na minimu za 10 let /45% maxima/. 2. Čistý zisk na 25% maxima za 10 let. 3. Každoročně klesající trend čistého zisku. 4. Kauzy: Přelicencování JE, nákupy a prodeje na Balkáně, prodeje I&C Energo, Mibrag, bytů, akcií MOL,... 5. plánovaný prodej ELPO. Neviděl bych to na odměňování formou opcí pro současný management, ale na pěknou "výplatu" ...karabáčem! Pan CEO Beneš dostane "výplatu" největší a půjde jako první, je to pan generální! Další kroky směrování ČEZ by mělo udělat už kompletně nové představenstvo, které vzejde z férového výběrového řízení. Už nechci pokračování současné tragédie /výsledky/, trapné komedie /politikaření, naschvály minoritám/ a aktuálního exekutivního kómatu /představení "nové" strategie, kterou navrhl a předložil kvalifikovaný investor/.
   Pásek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board