Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Světová ropná jednička Saudi Aramco po letošním IPO na domácím trhu zamíří také na tokijskou burzu

WSJ: Světová ropná jednička Saudi Aramco po letošním IPO na domácím trhu zamíří také na tokijskou burzu

30.08.2019 8:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Saudi Aramco plánuje rozdělit svůj vstup na burzu do dvou fází. Kromě domácí saúdskoarabské emise, která by se měla uskutečnit ještě v letošním roce, zvažuje největší ropná společnost na světě mezinárodní nabídku akcií překvapivě na tokijské burze, napsal ve svém internetovém vydání deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Mezinárodní primární nabídka akcií (IPO) by se pak podle listu měla uskutečnit v příštím roce nebo v roce 2021. Od londýnské burzy odrazuje saúdskoarabského státního ropného giganta nejistota kolem brexitu a od hongkongské burzy zase tamní nepokoje a hrozba ozbrojené čínské intervence, stojí ve zprávě.

Chystaná primární nabídka akcií má být vůbec největší v historii. Tržní hodnota Saudi Aramco se odhaduje na dva biliony dolarů (47 bilionů Kč) a zájem o ni projevovala i newyorská burza. Dříve se mělo za to, že Tokio ze seznamu možných kandidátů vypadlo.

S návrhem uvést podnik, který ovládá jedny z největších zásob ropy na světě, na burzu přišel saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán v lednu 2016. IPO se podle původních plánů měla uskutečnit v roce 2017, ale už několikrát byla odložena. V poslední době plán zkomplikoval skandál, jenž vypukl po loňské říjnové vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, uvádějí zdroje listu The Wall Street Journal.

(Zdroj: WSJ, čtk)

 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.10.2025
9:32Zájem o hypotéky dál roste. V září jejich objem stoupl o 14 procent
8:55Rozbřesk: Politický a rozpočtový chaos ve Francii. Pomohla by ECB se záchranou?
8:55Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.9.2025
8:53Obchodní válka Čína-USA se prohlubuje, americký shutdown spěje do klíčového momentu a futures jsou v červeném  
6:05Dalio: Neudržitelné investičním a obchodní vztahy mezi USA a Čínou, investice od dluhopisů ke zlatu
13.10.2025
18:46Investiční šok
17:25PODCAST Týdenní výhled: Obchodní válka, rekordní zlato a start výsledkové sezony  
16:30OpenAI kvůli výrobě vlastních procesorů pro AI spojí síly s Broadcomem
16:05Bloomberg: Evropské automobilky jedou na půl plynu, v příštích letech ztratí miliony aut ve prospěch Číny
15:35MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
14:55Medvěd Wilson: Trumpova cla překvapila trhy. S&P 500 může odepsat 11 procent  
13:58MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
13:31Nobelovka za ekonomii míří letos trojici Mokyr, Aghion a Howitt za výzkum vlivu inovací na hospodářský růst
12:13Nervozita z obchodní války zvolna klesá a akcie se snaží zvedat  
11:24Wall Street startuje výsledkovou sezónu. Co čekat od bank a firem z S&P 500?
10:46Komárkův Allwyn se spojí s řeckým OPAP a zamíří na burzu v Londýně či New Yorku
10:28Výjimečný krok? Nizozemí přebírá kontrolu nad klíčovým dodavatelem polovodičů pro autoprůmysl i elektroniku, vlastněným Čínou
9:06Rozbřesk: Čína vrací úder, aneb rozjíždí se další kolo obchodních válek?
8:52Dva scénáře restrukturalizace ČEZ, další vlna celní roztržky USA-Čína a zlato na novém rekordu  
8:45Zlato i stříbro na nových rekordech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW