Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výroba v TPCA se kvůli koronaviru zastaví již dnes před půlnocí

Výroba v TPCA se kvůli koronaviru zastaví již dnes před půlnocí

18.03.2020 10:42
Autor: ČTK

Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) přeruší kvůli aktuálnímu vývoji pandemie koronaviru výrobu ve své kolínské továrně již dnes před půlnocí. Původně se měly výrobní linky zastavit 25. března, řekl dnes ČTK mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. S obnovením výroby počítá firma 17. dubna, na odstávku kvůli koronaviru naváže plánovaná technologická odstávka.

"Zdraví a bezpečnost zaměstnanců a stakeholderů (např. dodavatelé a odběratelé) jsou na prvním místě. Z toho důvodu jsme již včera (v úterý) ohlásili zastavení linky v příštím týdnu a nadále jednali s ostatními závody Toyoty v Evropě, vedením obou koncernů PSA a Toyoty o možnosti předsunutí na co nejbližší termín," řekl Paroubek. Podle něj firma nadále úzce spolupracuje i s dodavateli, aby se zajistilo plynulé zastavení linek.

V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2500 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Výrobu se rozhodla zastavit i mladoboleslavská Škoda Auto, výrobní linky se zde zastaví také dnes večer.

Odboráři v automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v pondělí požádali firmu, aby na 14 dní kvůli zabránění šíření nákazy novým typem koronaviru přerušila výrobu, s tím, že zaměstnanci po uklidnění situace výpadek výroby nadpracují. Firma uvnitř závodu zavedla další zpřísňující hygienická opatření, výrobu ale nezastavila. Produkce byla v úterý přerušena kvůli problémům polských pracovníků na hranici, během dne se ale znovu rozjela. "Výroba v Hyundai Motor Manufacturing Czech pokračuje. Pro zajištění bezpečnosti zaměstnanců jsme přijali řadu opatření," sdělil mluvčí nošovické automobilky Pavel Barvík.

Výroba v TPCA se zastaví po dnešní odpolední směně, která končí jen pár minut před půlnocí. Všichni zaměstnanci budou informováni o průběhu neplánované odstávky a dopadu na odměňování během dnešního dne.

V letošním roce chce automobilka investovat více než 180 milionů eur (asi 4,5 miliardy Kč) do nových technologií se zaměřením na rozšíření kapacity výroby. V plánu je stavba tří nových hal určených pro skladování, logistiku a další výrobní operace. Firma kvůli tomu přijme až 1000 nových zaměstnanců.

Od 1. ledna 2021 převezme společný kolínský závod Toyota, i poté se zde budou vyrábět auta všech tří značek. Výrobu navíc doplní nový model Toyota Yaris, především kvůli tomu firma investuje do rozšíření závodu. Z linky zde budou sjíždět auta s benzinovým a hybridním pohonem.

TPCA je společný podnik skupiny PSA a Toyoty. Malé kompaktní vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 vyrábí od roku 2005. Loni dodala zákazníků 210.121 aut.

 

Čtěte více:

AP: Bílý dům navrhne opatření za 850 miliard USD, největší od finanční krize
17.03.2020 15:36
Bílý dům kvůli koronaviru navrhuje záchranný balík ekonomických opatře...
IATA: Aerolinky budou pro přežití potřebovat až 200 miliard USD
17.03.2020 16:15
Letecké společnosti budou pro přežití následků krize kolem nového koro...
Fed podpoří ekonomiku nákupem krátkodobých firemních dluhopisů
17.03.2020 16:39
Americká centrální banka (Fed) se kvůli koronaviru rozhodla podpořit p...
EU se uzavírá před světem
18.03.2020 8:29
Evropská unie, která se potýká s narůstajícím počtem nakažených novým ...
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v únoru stoupla na 2,42 %
18.03.2020 8:44
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 2,42 procenta z led...
Akcie Moneta (-17 %) propadají na dno od uvedení na trh. Banka zadrží zisk a nevyplatí dividendu
18.03.2020 16:37
Představenstvo Moneta Money Bank včera rozhodlo pozastavit dividendovo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst