Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    HN: Stát ČEZu peníze na nové jaderné bloky půjčí

    HN: Stát ČEZu peníze na nové jaderné bloky půjčí

    28.05.2020 9:01
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Stát hodlá půjčit energetické společnosti ČEZ peníze na plánovanou expanzi za 160 miliard korun v elektrárně Dukovany, uvedl ve čtvrtek ministr průmyslu Karel Havlíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Takový krok přitom vláda doposud odmítala.

    "Stát si půjčí přímo. Může si to půjčit levně", uvedl Havlíček. Kdyby si ČEZ měl půjčovat přímo od bank, podle Havlíčkových propočtů by na úrocích platil osm až 10 procent ročně. 

    Stát dlouhodobě jedná se společností ČEZ, ve které vlastní 70% podíl, o rozšíření jaderných elektráren, aby nahradil bloky, které mají skončit v příštích desetiletích, a též elektrárny na hnědé uhlí, které by měly svůj provoz také ukončit.

    Aby ČEZ levný úvěr od státu dostal, je potřeba souhlas Evropské komise. "Musí nám schválit, že to není nedovolená podpora," dodal Havlíček.Ministr také uvedl, že o úvěru pro ČEZ se s komisí už několik měsíců jedná. Klíčové podle Havlíčka bude dojednání detailů - například kolik peněz bude moci stát společnosti ČEZ půjčit a za jak vysoký úrok.

    V minulosti již Evropská komise podobný projekt schválila. Několikaletým vyjednáváním v Bruselu úspěšně prošli třeba Maďaři s projektem elektrárny v Paksi.

    Výše úroků na financování stavby je klíčová, protože investice do jaderné elektrárny se bude následně splácet z výnosů z prodané elektřiny. Čím dražší jsou úvěry, tím více potom spotřebitelé za elektřinu z jádra zaplatí. Vládní propočty nyní počítají s tím, že díky půjčce od státu a snížení nákladů na financování stavby se bude elektřina z Dukovan pohybovat mezi 50 a 60 eury za jednu megawatthodinu.

     

    Zdroj: HN, Reuters


     

    Čtěte více:

    ČEZ a malé jaderné bloky: kdo je v hledáčku?
    13.02.2020 14:03
    Mezi 11 firmami, které ČEZ oslovil s žádostí o sdílení podrobných tech...
    Martin Cakl: Za jakých podmínek může být výstavba nového reaktoru ČEZ profitabilní?
    04.03.2020 11:34
    Současná vláda považuje jadernou energii za nedílnou součást portfolia...
    ČEZ požádal o povolení umístit nový jaderný zdroj v Dukovanech
    25.03.2020 9:47
    Energetická firma ČEZ dnes předala Státnímu úřadu pro jadernou bezpečn...
    Nové doporučení a cílová cena pro ČEZ: I v době epidemie stále ziskový
    09.04.2020 8:40
    ČEZ nyní těží z vyšších cen prodané energie, než jaké panovaly na trhu...
    Vláda odsouhlasila dvě ze tří smluv s ČEZ o pátém bloku Dukovan
    27.04.2020 18:02
    Kabinet hnutí ANO a ČSSD dnes přijal návrhy dvou smluv mezi vládou a e...
    Martin Cakl: ČEZ dodal dobrá čísla
    12.05.2020 9:51
    ČEZ vykázal tržby za letošní první čtvrtletí ve výši 57 mld. Kč opro...

    Váš názor
    • A kde veme Havlíček
      28.05.2020 12:01

      těch daláích 160miliard? Nebo to budou stavět ukrajinci? :-))) Jsem zvědavý, jaký bude výnos z těch dluhopisů, co vydají. Vzhledem k inflaci ne tom vydělá zase jen stát. Další tunel z dílny Babiše podobně jako teď s penězi klientů cestovních kanceláří.
      štíreček
      • Re: A kde veme Havlíček
        28.05.2020 14:14

        jj 160 mld je pouze na 1 blok. Ukrajinci také ale společně s rusy a čechy. V podstatě je na výběr Rusko nebo nic. Ostatní mají buď reaktory s příliš vysokým výkonem(Jižní Korea), což by si vyžádalo stavbu záložní 400 MWh elektrárny v případě výpadku. Nebo ukončují provoz (USA). Nebo reaktory staví již 15 let a stále není hotovo (Francouzi). Nehledě na to, že na ruské technologie máme odborníky, které jsou nutné na provoz i na výstavbu. Na jiné technologie odborníky těžko seženeme.
        jiri007
    • Úrok?
      28.05.2020 11:05

      Úrok? Nikde jsem se nedočetl tu nejzásadnější informaci, za jaký úrok jim půjčí?
      SajzeKatze
    • Přeloženo do češtiny
      28.05.2020 10:27

      Přeloženo do češtiny: Stát si půjčí peníze a ty následně s mírnou přirážkou půjčí ČEZu. Dosáhne tím snížení nákladů na výstavbu nových jaderných bloků. Znamená to, že jinak by tyto bloky byly nerentabilní? Nebo tím cche dosáhnout nižší ceny elektřiny při zachování stejné marže pro ČEZ? To není nedovolená podpora? Proč se stát vůbec montuje do výroby elektřiny?
      Pracovitý Prosecký
      • Re: Přeloženo do češtiny
        28.05.2020 14:07

        Maďarům to Brusel povolil.
        jiri007
      • Re: Přeloženo do češtiny
        28.05.2020 11:42

        Tak největší problém je v tom, že kalkulovaná cena je 140-160 miliard za JE a z toho tedy hoši kalkulují 50-60 EUR/MWh. Myslím, že ani oni sami nevěří, že to za to postaví. Reálné ceny na o něco větší bloky jsou cca 300 miliard ( co se nyní dokončují nebo staví v Evropě ). Kolik tedy pak bude elektřina stát??? 90-100 EUR/MWh a to se bavíme o ceně silové elektřiny. Dnes je cena na trhu ( velkoobchodní ) 20 EUR/MWh. Takže budeme mít LEVNOU elektřinu. Už se na to NETĚŠÍM !!!
        Skladník
      • Re: Přeloženo do češtiny
        28.05.2020 11:12

        Protože je vetšinový vlastník a elektrina strategická komodita
        Velkamedvědice
        •  
          28.05.2020 14:16

          Proč stát nepěstuje obilí s nechová prasata? Ty jsou ještě strategičtější. Bez nich umřem hlady. Bez elektřiny se dá přežít snáz. Ropa a zemní plyn. Strategické komodity. Jaktože vůbec žijeme, když u nás netěžíme alepsoň 130% naší spotřeby, tak jako produkujeme elektřinu...
          qwer
    Aktuální komentáře
    24.08.2026
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data