Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Automobilka Stellantis zvýšila odbyt a varuje před dopadem chybějících čipů

Automobilka Stellantis zvýšila odbyt a varuje před dopadem chybějících čipů

05.05.2021 10:33
Autor: ČTK

Odbyt automobilové skupiny Stellantis v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 11 procent na 1,567.000 vozů, na její výrobu měl ale negativní dopad celosvětový nedostatek čipů. Oznámila to dnes firma, která je čtvrtým největším producentem aut na světě. Upozornila, že kvůli nedostatku čipů v prvním čtvrtletí vyrobila o 190.000 aut méně, než plánovala. Akcie na burze v Miláně rostou dopoledne o 2,8 %.

Automobilka navíc varovala, že ve druhém čtvrtletí se problémy kolem nedostatku čipů prohloubí. Ve druhé polovině roku ale očekává určité zlepšení. Globální nedostatek čipů komplikuje výrobu také ostatním automobilkám, k omezování produkce přistoupily například firmy General Motors, Ford Motor či Volkswagen, včetně značky Škoda Auto.

Tržby skupiny Stellantis se v prvním čtvrtletí díky silné poptávce zvýšily o 14 procent na 37 miliard eur (957 miliard Kč). Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 34,9 miliardy eur.

Skupina vznikla spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA. Fúze přivedla dohromady značky francouzské skupiny Peugeot, Citroën, Opel a DS se značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram.

Skupina Stellantis dnes rovněž předpověděla, že automobilový trh v Evropě v letošním roce vykáže nárůst o deset procent. V Číně počítá s pětiprocentním nárůstem a v Severní Americe s osmiprocentním nárůstem.


Čtěte více:

Akcie automobilky Stellantis po dlouhé cestě dorazily na burzu
18.01.2021 11:26
Akcie automobily Stellantis po dlouhé cestě dorazily na burzu. Čtvrtá ...
Ze Stellantis vyjíždí první elektrododávka Fiat e-Ducato
23.04.2021 8:14
Automobilová skupina Stellantis na trh uvedla svou první plně elektric...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.07.2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
10:23Akcie znovu rostou, zatímco dluhopisy tlumí optimismus  
10:19Nezaměstnanost v ČR v červnu stagnovala na 4,8 procenta, přibylo volných míst
9:48Průmyslová výroba v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na dvě procenta
8:55Rozbřesk: Potvrdí průmysl zlepšenou kondici ekonomiky?
8:48Kofola zachrání Bílinskou kyselku i Zaječickou hořkou. Uspěla ve výběrovém řízení o tradiční minerálky
8:44Akcie míří vzhůru i přes napětí s Íránem. SK Hynix přitahuje velký zájem a Kofola kupuje tradiční minerálky  
6:40Sohn: Google může být ke koupi, kvalita nyní jen zabírá místo v portfoliu
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m