Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze

17.09.2021 15:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Diskutované možné navýšení sazeb Českou národní bankou až o půl procentního bodu na záříjovém zasedání by mohlo vehnat vítr do plachet bankám obchodovaným na pražské burze. Konkrétním tipem makléře Patria Finance Jaromíra Strnada je pak Komerční banka, které ČNB v tomto týdnu navíc schválila výplatu dividendy odpovídající výši 23,86 na akcii.

Kromě zpráv z Česka vyšla v tomto týdnu také nová data týkající se výkonu americké ekonomiky. Jak vypadá situace na zámořském akciovém trhu a po jakých akciích zde v současné době sáhnout? I na to odpovídá makléř Strnad.

Další videorozhovory z dílny Patria.cz naleznete na Youtube kanálu Patria.cz.

 
 

Čtěte více:

Jan Cepák: Je dobré být připravený. Po dobrých datech může přijít korekce
30.08.2021 16:09
Akciové trhy se po rozporuplném výsledku setkání centrálních bankéřů v...
ČNB se vyjádřila k výplatě dividend bankami: Souhrnná výše dividend za roky 2019 a 2020 může činit přibližně 15 % zisku bankovního sektoru
10.09.2021 11:42
Česká národní banka v uplynulých týdnech dokončila hodnocení kapitálov...
Navýšení sazeb až o půl procentního bodu získává v ČNB větší podporu. Mora varuje před napjatým trhem práce
16.09.2021 12:16
Česká centrální banka by tento měsíc mohla urychlit navyšování úrokov...
Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
17.09.2021 14:38
Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl souhrnn...

Váš názor
  •  
    29.09.2021 18:24

    Navýšení sazeb ČNB nad rozumné meze bude zase chybou a nepochopením situace. Nejede to podle učebnic. Inflace se tímto způsobem může ovlivnit jen velmi málo, naopak radost budou mít jen banky, které to vystřelí okamžitě vzhůru s úroky. Hypotéky se pak brzy budou hroutit a průšvih je na stole. Navíc celý svět je dnes ve fázi začínající relativizace již objektivně nesplatitelných dluhů, a tomu inflaci kolem 4-5% potřebuje. Pokud se tento proces zastaví (jako za Klause, který umrtvil ekonomiku), následky budou horší, než si lze představit. Smiřme se s tím, že svět se pomalu propadá do krize. Věčné krize, protože mnohé je už dnes na hraně a návrat zpět do veselého boomu není reálný. To je pak i podnět ke vzniku autoritativních vůdců a vlád. Je pak už marné volat "Císař je nahý!" , bude na to pozdě. Navíc většinová veřejnost není informovaná - a ani mnozí ekonomové se nedokáží na věc podívat z většího nadhledu. Jednou chybou to začíná, druhou pokračuje, a pak už všichni jen zírají, kam ten vlak jede. Mělo by to být výstrahou pro EU/EK, ale i pro ČNB, nelze to brát tak, že viník už pak jen uteče a k ničemu se nehlásí.
    James Bond
Aktuální komentáře
08.05.2026
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university